Kharkiv Ulusal Yapı ve Mimarlık Üniversitesi

 1. 1
  Üniversite'yi Tanıyın

  12 Haziran 1930 yılında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Halk Komiserleri Konseyi 1340 Sayılı kanunuyla Kharkiv Teknoloji Enstitüsü İnşaat Fakültesi (halen Kharkiv Milli Politeknik Üniversitesi), ve Kharkiv Sanat Enstitüsü Mimarlık Fakültesi (halen Kharkiv Devlet Tasarım ve Sanatlar Akademisi) temelinde Kharkiv İnşaat mühendisliği Enstitüsü kurulmuştur. Ukrayna Bakanlar Kurulu 20.04.1994 tarihli 244 Sayılı kararnamesi ile enstitüye üniversite statüsü vermişlerdir. Kharkiv şehri, Sumsykask. 40 adresindeki Üniversite binası, mimarlık ve kent geliştirme anıtı olarak ilan edilmiştir.

  Ukrayna Cumhurbaşkanı 855/2011 Sayılı 01.09.2011 tarihli kararnamesi ve Ukrayna Eğitim, Bilim, Gençlik ve Spor Bakanı 1166 Sayılı 10.10.2011 tarihli kararnamesi ile üniversiteye milli statüsünü vermiştir.

  Üniversite, 80 yıldan fazla faaliyetiyle bağımsız Ukrayna ve BDT ülkeleri ile   80 yabancı ülke için 55.000’den fazla yüksek nitelikli uzmanı hazırlamıştır.Üniversitede ünlü bilim okulları oluşturulmuştur. ve bunlar başarıyla faaliyette bulunmaktadırlar. Bu okulların gelişim ve keşifleri, mimari tasarım, mimari ortam tasarımı, ve restorasyonu, inşaat kalitesi arttırması, yeni teknolojiler, verimli yapılar, yeni modern yapı malzemeleri geliştirmesi, enerji ve kaynak tasarrufu sorunları çözümü ve çevre korunmasına odaklanmışlardır. Kharkiv Milli İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, inşaat,  mimarlık,  rekonstrüksiyon ve diğer bağlı alanlardaki bilimsel ve teknolojik  ilerlemelerin önemli kollarında bilimsel araştırmaları daima sürdürmektedir.

  Bilimsel ve pedagojik personellerin hazırlanmasına üniversitede özel bir önem verilmektedir. Lisansüstü ve doktora eğitim bölümleri çalışmaktadır ve 9 uzmanlık dalında doktora ve yüksek lisans tezleri kabulüyle uğraşan Özel Bilimsel Kurulları faaliyetlerini yürütmektedirler.

  Bugün üniversitede 38 bölüm ve 14 uzmanlık dalında tam zamanlı ve uzaktan olarak eğitim verilmektedir. Toplam öğrencilerin  sayısı 7.000 kişiden fazladır. Eğitimin yüksek seviyesi,diploma projeleri ve araştırma çalışmaları olimpiyatlarında ve yarışmalarında kazananların diplomaları ile doğrulanmaktadır.Ulusal ve uluslararası yarışmaların sonuçlarına göre Kharkiv Milli İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi’nin mimarlık dalı Ukrayna lideri olarak tanınmıştır.

  Gelecek profesyonellerin kaliteli ve entelektüel potansiyelini oluşturan Üniversitenin bilimsel ve pedagoji elemanları sayısı 500’den fazla kişidir.Bunların arasında 65 Doktor, Profesör, 310 Bilim Adayı ve Doçent vardır. Üniversitenin 20 öğretmeni akademisyen ve çeşitli sektörel akademilerin üyeleridir, 14 kişide onurlu unvanlar (Ukrayna Kahramanı,Halk Mimarı, Şerefli İnşaatçı, Şerefli Mimar, Yüksekokul şerefli personeli, bilim ve teknik şerefli personeli v.s.) vardır.

  Kharkiv Milli İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, inşaat alanında eğitim veren BDT ülkeleri Yüksek Eğitim Kurumları Derneğinin üyesidir. Üniversite, Ukrayna yüksek eğitim kurumları devlet siciline tescil edilmiştir. Üniversite, Ukrayna, Rusya, Suriye ve diğer ülkelerin önder yüksek eğitim kurumlarının katıldığı Konsorsiyuma katılmasına dair bir mutabakat anlaşmasını imzalamıştır.

  Ayrıca da, Üniversite “2030 yılına kadar Kharkiv şehrinin  Kalkınma Stratejisi” planında yer almaktadır.

  Kharkiv Milli İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, Rusya, Almanya, Avusturya, Fransa, Çin, İtalya, Hindistan, Polonya gibi ülkelerin yüksek eğitim kurumları ile uluslararası bilimsel ve teknolojik işbirliğini başarılı bir şekilde geliştirmektedir. Üniversitede eğitim sisteminin reformları düzenli ve devamlı gerçekleştirilmektedir. Öğrenme süresince  kredi transfer sistemi uygulatılmıştır. Yüksek okulun Avrupa eğitim sistemine entegrasyonuna yönelik tedbirler geliştirilmiş ve uygulanmıştır.

  Teknik okulları, kolejler, liseler, eğitim kurumları, inşaat şirketlerinin katıldıkları ‘Budivelnyk’ eğitim Ar-Ge işletmesi, ehliyetli uzmanlar eğitimi, bilim ve eğitim potansiyeli ve teknik alt yapı verimli kullanımı, yetenekli gençlerin yüksek eğitim kazanmasına katılması sağlama amaçlarında verimli faaliyet göstermektedir.

  Kharkiv Milli İnşaat ve Mimarlık Üniversitesinde, Ar-Ge faaliyetleri için deneme, araştırma ve endüistriyel alt yapısını sağlayan 50’den fazla sayıdaki işletme, şirket ve araştırma enstitülerinde 70’den fazla şubeye sahiptir. Şubeler,ortak bilimsel ve teknolojik gelişmelerin uygulanması öğrencilerin çeşitli staj ve eğitim uygulamaları yapıldığı işletmelerdir.

  Özel laboratuvarlar, bilgisayar odaları, modern bilgisayarlar ile donatılmış elektronik okuma salonu,spor salonları,ilk  yardım merkezi, müze ve sergi kompleksi, yemek odası ve büfe, öğrenci kulübü v.s. kurulmuştur.

  Ukrayna Eğitim, Bilim, Gençlik ve Spor Bakanlığının uygulandığı III-IV derece akreditasyonu olan yüksek eğitim kurumları arasında geliştirdiği sınıflamaya istinaden Kharkiv Milli İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi sürekli liderler  arasındadır. Böylece, “Kompas 2011″pilot sınıflama projesi kapsamında ülkenin 8 en iyi yüksek eğitim kurumu arasında yer almıştır.Mimarlık ve inşaat uzmanları yetiştirildiği yüksek eğitim kurumları arasında ikinci yeri kazanmıştır.

  WeCreativez WhatsApp Support
  UE Eğitim Online Whatsapp Chat
  Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com


  Yatay geçişler ile ilgili UE Eğitim olarak hiçbir çalışmamız yoktur.
  Adımızı kullanıp sizden yatay geçiş için para isteyenlere itibar etmeyin.
  Bu konuda doğacak mağduriyetten firmamız sorumlu değildir.