WeCreativez WhatsApp Support
UE Eğitim Online Whatsapp Chat
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

Blog

Mavi Diploma Nedir?

13 Temmuz 2019

Öğrencilere eğitim hayatında sağlanan çok sayıda ayrıcalık olduğunuzu biliyorsunuz. Bunlardan biri de mavi diploma uygulamasıdır. Herkesin sıklıkla duyduğu ancak tam olarak kesin bilgiye ulaşamadığı mavi diploma, gelişen teknolojiyle birlikte eğitim hayatında yapılan değişikliklerden biri. Almış olduğu üniversite eğitimini zirveye taşımak isteyen gençler, bu tarz güncel gelişmeleri yakından takip etmektedir. Mavi diplomanın en önemli özelliği, okuldan size verilen tüm belgelerin uluslararası standartta yer almasıdır.

Mavi diploma siz öğrencilere eğitim kurumları tarafından verilmekte olup, Avrupa standartlarına göre hazırlanmış olmak mecburiyetindedir. Söz konusu standartlar, öğrencinin Avrupa Birliği bünyesinde eğitimine devam etmesi için gerekli bir husustur. Ayrıca eğitimin sonunda Avrupa Birliği ülkelerinde okulunu tamamlayanlara iş başvurusundan önce aldığı eğitime ilişkin ön bilgi verilecektir. Bu tarz uygulamaları gerçekleştiren her üniversitenin çok uluslu bir eğitim anlayışını benimsemesi gerekmektedir. Bir üniversitenin mavi diploma verebilmesi için, Avrupa Birliği Eğitim Komisyonu tarafından konulan belli şartlar sağlanmalıdır. Daha sonra belgeleme kriterlerine uyum süreci başlar ve devamında denetleme yapılır. Herhangi bir sorun çıkmayan adaylar, Avrupa Birliği Komisyon’undan onay alarak mavi diplomalarına kavuşabilir.

Mavi Diploma Nasıl Alınır?

Mavi diploma hakkında bilgi edinen öğrenciler daha sonra, söz konusu diplomanın nasıl alınacağı sorusuna çözüm arıyor. Bu aşamada yurt dışında diploma alabilmeniz için, biz UE Eğitim Danışmanlığı olarak her zaman size destek veriyor ve bütün sorularınızı cevaplamak üzere UE Eğitim bürolarında bekliyoruz. Yurt dışı eğitimle ilgili aklınıza gelecek tüm soru ve konu için tarafımızla iletişime geçebilirsiniz. Mavi diploma almak için Yüksek Öğretim Kurumu, 2005 yılında bir yönetmelik yayımlayarak adayları ön plana çıkaran, öğrenci merkezli anlayışı kanunlaştırdı. Söz konusu kanun, üniversitede yapılan tüm çalışmaların, ülkeler üstü bir kuruluş tarafından denetlenmesini sağlamaya yöneliktir. Mavi diplomada sürdürülebilirlik ilkesini baz alan bu uygulama, ülkeler üstü bir denetleme sağlayarak bu sürece bir standardizasyon getirir ve belgenin sürdürülebilirliğini kanıtlamış olur. Mavi diploma veren yüksek öğretim kurumları, uluslararası alanda bu standartları sağlayan eğitim basamağı olarak görülür. Diplomaya hak kazanmak için, eğitim süresinde almış olduğunuz teorik ve pratik dersleri başarıyla tamamlamanız gerekmektedir. Mavi diploma sahibi olmak için sağlanması gereken koşullar hemen hemen her üniversitede aynıdır. Siz öğrencilere düşen görev; eğitim müfredatı içinde yer alan uygulamalı, teorik, bireysel çalışmalar, sınav, ödev ve seminer gibi görevleri tamamlamaktır. Buradaki en önemli kriter, öğrenicinin aldığı her dersi akademik süre zarfında başarıyla vermesidir. Sunulan kredilere karşılık gelen saat kadar pratik yapılması gerekmektedir.

Mavi Diploma Almanın Avantajları Neler?

Mavi diploma alan adaylar, yurt dışında okumak istediğinde daha avantajlı olur. Öğrencinin; eğitiminin, akademik bilgisinin ve başarı yüzdesinin hangi alanda yoğunlaştığını gösteren mavi diploma aynı zamanda öğrencinin yeteneklerine de yer verir. Burada yapılan değerlendirmeler son derece adil ve nesneldir. Eğitim sonunda yurt dışında kalmak isteyen adayların kariyer hayatı için bu diploma kolaylık sağlamaktadır.

Ukrayna Üniversiteleri Mavi Diploma Geçerliliği

Ukrayna üniversiteleri mavi diploma geçerliliği sunmasıyla oldukça cazip görülmektedir. Eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler, tüm dünyada geçerli olan mavi diplomaya sahip olmaktadır. Bu diploma YÖK tarafından da kabul edilmekle birlikte, size dünyanın her yerinde iş bulma imkânı da sunmaktadır. Bu süreçte en büyük yardımcınız olan UE Eğitim Danışmanlığı; sizin için her ayrıntıyı düşünmenin yanı sıra, Ukrayna üniversiteleri ile sağlamış olduğu anlaşmalarla mavi diploma almaya sizi bir adım daha yaklaştırmaktadır. Ülkemizdeki eğitim kurumlarından mavi diploma almak yerine yurt dışını deneyimlemek isteyen öğrenciler için, UE Eğitim yerinde bir tercih olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com