Sıkça Sorulan Sorular

 1. Ukrayna'da ne kadar süreyle eğitim alabilirim?

  Çalışmak istediğiniz alana bağlı olarak süre 2-6 yıl arasında değişir.

 2. Ukrayna üniversitesinde okumak istersem IELTS veya TOEFL gibi dil yeterlilik testlerine ihtiyacım var mı?

  Hayır, gerek yok. Liseyi bitirmeniz yeterli.

 3. Rusça hiç bilmiyorum iletişim nasıl sağlayabilirim?

  Ukrayna’ya vardığınızda danışmanlarımız sizin bir sene tüm ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Üniversiteye kayıt olduktan sonra okulda sürekli derslere giderek Rusçayı öğrenmeye başlayacak dönem sonunda temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar dil bilgisine sahip olacaksınız.

 4. Üniversite Eğitimi Almak İçin Ne Gereklidir?

  Ukrayna üniversitelerinde lisans eğitimi almak için lise diploması yeterlidir. Hazırlık eğitimini tamamlayan öğrenciler istedikleri bölüme kayıt yaptırabilirler.

 5. Genel Yaşam Koşulları Maliyeti Ne Kadardır?

  Ukrayna şehirlerde yaşam maliyetleri ortalama 200- 350 dolar arasındadır. Bu fiyata dahil olanlar yeme içme, ulaşım vs gibi temel ihtiyaçlardır. Öğrenci extra yaptığı harcamalarda bu fiyatın üzerine eklemesi gerekir.

 6. Yurt Olanakları Var mıdır?

  Ukrayna’da hemen hemen tüm üniversitelerin kendine ait yurtları mevcuttur. Yabancı öğrenciler çok makul fiyatlara bu yurtlarda kalabilmektedir. Yurtlar çok ucuz olmasına rağmen fiziki şartları yeterli değildir. Yurtlar iki kısımdan oluşmaktadır. Birincisi her odada tuvalet, banyo mevcuttur. Sadece mutfak ortak kullanımdadır. Yurtlar 2-3 kişiliktir. Yurt odalarında yatak, elbise dolabı, masa, sandalye ve kayıt yaptıran öğrenciye geri iade şartı ile çarşaf, yastık, battaniye ve perde verilmektedir. Odalar tamamen öğrenciden sorumludur. Öğrenci istediği taktirde odasında düzenleme yapabilir. Koridor ve mutfak temizliği görevliler tarafından yapılmaktadır. Yurtlarda gece 12 den sabah 6’ya kadar girişi-çıkış yasaktır. Öğrencilere yurt kartı ilk gün verilmektedir. Danışmanlarımız öğrencjiler için en uygun yurdu bulup odalarının düzenlenmesine kadar her türlü yardımı yapmaktadır. Not: Ukrayna’da Yurtlar iyi koşullarda değil genelde öğrenciler yurtları beğenmediklerinden ev kiralamaya gidilmektedir.

 7. Sözel bölüm mezunuyum mühendislik veya tıp okuyabilirmiyim?

  Türkiye’de hangi lise mezunu olursanız olun Ukrayna üniversitelerinde istediğiniz bölümü sınav şartı aranmadan okuyabilirsiniz.

 8. Eşit ağırlık bölümünden mezunum. Ukrayna’da Tıp okuyabilir miyim?

  Bitirdiğiniz bölüm Ukrayna üniversitelerinde önemli değil. İster mesleki lise çıkışlı olun, tıp okuyabilirsiniz.

 9. Ukrayna’da günlük hayatta hangi diller konuşulmaktadır?

  Resmi dili Ruscadir . Bunun yanında İngilizce’de konuşulmaktadır.

 10. Ukrayna’ya ulaşım nasıldır?

  Öncelikle direkt (aktarmasız) uçuş için 2 firma mevcut; THY (Türk Hava Yolları) ve LOT (Polonya Hava Yolları) 2,5 saat sürmektedir. Aktarmalı ise Letonya (Riga) Aktarmalı, Almanya (Berlin) Aktarmalı, Ukrayna (Lyviv) Aktarmalı şeklindedir.

 11. Ukrayna’da ev kiraları ortalama ne kadardır?

  Kiev’de kiralık evde konaklamak isterseniz, şehrin merkezine yakınlığına, evin büyüklüğü ve konforuna göre değişmek üzere aylık kira bedeli 300– 1000 USD arasında değişmektedir. Genellikle evlerde 3-4 öğrenci konaklar. Bu nedenle kişi başı aylık gider ortalaması 100 – 300USD arasında olmaktadır.

 12. Öğretim dili nedir?

  Ukraynaca’dır.

 13. Türkiye’den gelenlere bakış açıları nedir?

  Avrupa ülkesinden öğrenci barındırdığı için her kültürden insanla iyi geçim sağlarlar.

 14. Ukrayna’nın para birimi nedir?

  Ukrayna para birimi Grivna’dır. 1 TL , 5.22 Grivna’dır.

 15. Üniversite eğitimleri hangi dillerde verilmektedir?

  Ukraynaca, Rusça ve İngilizce’dir.

 16. Ukraynaca öğrenmesi zor bir dil midir?

  Doğu Slav Dilleri grubuna aittir. Diğer Slav dilleri olan Lehçe, Çekçe, Sırpça ve Bulgarca ile aynı proto-Slav dilinden türemiştir. Kuralları öğrendiğinizde işiniz kolaylaşacaktır.

 17. Ukrayna'da gezilecek yerler nelerdir?

  Ukrayna’nın Karpat Dağları kayak, doğa yürüyüşü, tırmanış, balık avcılığı için uygun. Karadeniz kıyıları tatilciler için yaz mevsiminde gözde bir bölge. Ukrayna’da kendi şaraplarını üreten üzüm bağları, antik kalelerin kalıntıları, tarihi parklar, Ortodoks, Katolik ve Protestan kiliseler, camiler ve sinagoglar var. Ukrayna’nın başkenti Kiev geniş caddeleri, şık mimarisi ve Saint Sophia Katedrali gibi görkemli yapılarıyla göz alıyor.

 18. Ukrayna’da ne yiyip ne içilir?

  Ukrayna’da yemek 3 öğünden oluşur. 1. öğün çorba, salata vb. 2.si ise patates, et, tavuk, balık vb. 3.sü ise komposto ve tatlıyı temsil eder.

 19. Türkiye'deki bankamatik kartımla Ukrayna'dan para çekebilirmiyim?

  Ukrayna’da Türkiye’deki herhangi bir bankaya ait bankamatik kartıyla para istediğiniz ATM makinelerinden çekebilirsiniz.

  WeCreativez WhatsApp Support
  UE Eğitim Online Whatsapp Chat
  Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com


  Yatay geçişler ile ilgili UE Eğitim olarak hiçbir çalışmamız yoktur.
  Adımızı kullanıp sizden yatay geçiş için para isteyenlere itibar etmeyin.
  Bu konuda doğacak mağduriyetten firmamız sorumlu değildir.