WeCreativez WhatsApp Support
UE Eğitim Online Whatsapp Chat
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

Blog

Ukrayna’ da Ev Kiraları ve Yaşam Şartları Nasıldır?

28 Haziran 2020

Ukrayna’ da üniversite eğitimi almak birçok açıdan oldukça avantajlıdır. Ukrayna’ da oldukça kaliteli okullar bulunmaktadır. Okulların bir kısmı ilk 500’ de ve ilk 1000’ dedir.  Aynı zamanda yurtdışından bolca öğrenci kabul eden bu okullar mavi diploma imkânı sağlamaktadır. Mavi diploma ile öğrenciler kariyerlerine Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Avrupa’ daki okullarda yön vermeye devam edebilmektedirler.

Ukrayna’ da Yaşam Şartları

UE Eğitim ve Danışmanlık olarak özellikle Kharkov’ da bulunan okulları öğrencilerimize tavsiye etmekteyiz. Bunun ilk nedeni Kharkov’ un öğrenci şehri olması ve burada yapılan harcamaların diğer şehirlere göre daha az olmasıdır. Genel anlamda Ukrayna diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha uygundur. Ukrayna’ nın para birimi olan grivnanın liraya karşı oranı düşüktür. 4 grivna 1 liraya denk gelmektedir.

Ukrayna’ nın 2020 yılı asgari ücreti ortalama 1200 liraya denk gelmektedir. Bu nedenle Türkiye’ den giden öğrenciler maddi olarak sıkıntı çekmemektedir. Halkın büyük kısmı hala daha Rusça konuşmaktadır. Fakat resmi dil Ukraynaca’ dır. Bunun yanında yine halkın büyük çoğunluğu aktif olarak İngilizce konuşabilmektedir.

Ukrayna’ da üniversite eğitimi almak için gelen öğrencilerin aylık olarak ceplerinde 250-300 dolar kadar bir para olması yeterlidir. Market alışverişi için bir kişinin ortalama 50 dolar kadar harcama yapması yeterli olacaktır. Marketlerde bazı ürünler ülkemize göre daha ucuz olsa da bazı ürünler daha pahalıdır. Örnek vermek gerekirse et daha ucuzken cips daha pahalıdır. Ulaşım olanakları gelişmiştir. Halkın büyük çoğunluğu metro hattını tercih etmektedir. Ulaşım ücretleri çok makuldür. Ortalama bir restorana giren bir öğrenci 25 liraya çok iyi bir yemek yiyebilir. Yemek porsiyonları ise oldukça doyurucudur.

Ukrayna’ da Ev Kiraları

Ukrayna’ da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler genel olarak yurt ya da evleri tercih etmektedirler. Hostel dediğimiz konaklama yerleri bir iki günlük uygun olabilir ama uzun vadede pahalı olmaktadır. Ev kiraları fazla olsa da genel olarak birden fazla kişiyle eve çıkılarak bu maliyet dengelenmektedir.

UE Eğitim ve Danışmanlık olarak bizlere ücretsiz danışmanlık ve randevu için ulaşabilirsiniz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com