WeCreativez WhatsApp Support
UE Eğitim Online Whatsapp Chat
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

Blog

Ukrayna’ da Genel Yaşam Şartları Nelerdir?

1 Temmuz 2020

Ukrayna’ da üniversite eğitimi almak çoğu öğrencinin hayali haline gelmiştir. Artık hayal olmaktan ileriye taşınabilir. Hem okulların kaliteleri hem de Ukrayna’ nın yaşamak için çok uygun bir ülke olması avantajları fazlalaştırmaktadır.

Ukrayna’ da üniversite eğitiminin mavi diploma gibi çok büyük bir avantajı bulunmaktadır. Bu sayede yurtdışında çoğu ülkede meslek geçerliliği vardır. Yurtdışında bahsettiğimiz ülkeler Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkeleridir. Bazı özel meslekler için fark dersleri ya da sınavlar mevcut olsa da diplomanın kabul görmesi oldukça önemlidir.

UE Eğitim ve Danışmanlık olarak öğrencilerimize her okulu önermemekteyiz. Önerdiğimiz okullar alanlarında iyi, kaliteli ve yenilikçi eğitim anlayışını benimsemiş okullardır. Aynı zamanda önerdiğimiz okullar dünya başarı sıralamasına göre ilk 500’ de ve ilk 1000’ de bulunan üniversitelerdir. Bu okullara girebilmek için üniversite giriş sınavı gibi bir sınava tabi olunmamaktadır. Sadece liseden mezun olmak yeterlidir. Bu sayede sınav stresi yaşanmaz. Bunun yanında öğrenciler istedikleri bölümleri okuma hakkına sahip olmaktadırlar.

UE Eğitim ve Danışmanlık olarak Ukrayna’ da eğitim alınmasını desteklemekteyiz. Ukrayna hem coğrafi konumu olarak bize yakındır hem de bir Avrupa ülkesi olduğu için çok fazla avantaj sağlamaktadır. Gelin hadi bu avantajlara hep birlikte bakalım.

 • Ukrayna bir Sovyet ülkesi olduğu için her yerde hala daha eski yapıları görmeniz mümkündür.

 • Geniş park ve alanları vardır. Buralarda halk istediği gibi özgürce vakit geçirebilir.

 • Halkın bir kısmı hala daha Rusça konuşmaktadır. Bu sayede etkin bir şekilde Rusça ve Ukraynaca öğrenmek mümkündür. Ukrayna’ da üniversite eğitimleri de Rusça ve İngilizce verilmektedir. Bu sayede 3 dile hâkim olarak Türkiye’ ye dönülebilir.

 • Savaş sonrası toplanmakta zorluk çektiği için Ukrayna halkının alım gücü düşüktür. Bu nedenle ürünler sandığımızdan daha ucuzdur.

 • Market alışverişleri bazı ürünlerde bize oranla pahalı bazı ürünlerde ise oldukça ucuzdur.

 • Tekstil ve giyim ürünleri ülkenin genelinde pahalıdır.

 • Kharkiv en uygun ve makul öğrenci şehirlerinden biridir. Bu nedenle UE Eğitim ve Danışmanlık olarak danışan öğrencilerimize Kharkiv’ i önermekteyiz.

 • Hava şartları Türkiye’ den çok farklı değildir. Kışın en fazla -10 yazın da 27 dereceyi bulmaktadır.

 • Özellikle Kharkiv gibi şehirler bolca öğrenci kabul ettikleri için bolca etnik grup farklılığı görülmektedir. Halk buna alışkın olduğundan ırkçılık son derece azdır.

 • Ukrayna’ da üniversite eğitimi almak için giden öğrenciler Ukrayna’ da bolca Türkün olduğunu göreceklerdir. Her yerde Türk restoranları vardır. İlk zamanlar öğrenciler buralarda yemek yiyebilirler.

 • Ukrayna’ nın yemekleri damak olarak bizden çok ayrı değildir. Geleneksel yemekler dışında Ukrayna’ da üniversite eğitimi almaya giden bir öğrenci sıkıntı yaşamaz.

 • Ev kiraları yüksektir. Bunun nedeni dolar bazlı olması ve evlerin hepsinin eşyalı olmasıdır. Bu nedenle yurtta değil evde kalmak isteyen öğrenciler ev arkadaşı edinerek bu sorunun üstesinden gelmektedirler.

 • Ukrayna’ da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin aylık barınma, yeme içme gibi temel ihtiyaçları için ortalama 300 dolar gibi bir para yeterli olmaktadır.

 • Ukrayna’ nın yerel para birimi olan grivna, liraya göre daha düşük değerlidir. 4 grivna ortalama 1 liraya denk gelmektedir.

 • Orta halli bir restoranda 20 liraya yemek yenilebilir.

 • Ulaşım olarak halk genelde metroyu kullanmaktadır. Şehrin her yanına ulaşım imkânı tanıyan metrolar ve diğer toplu ulaşımlar pahalı değildir.

 • Ukrayna’ nın asgari ücreti ortalama 1200 lira civarındadır. Bu nedenle ekonomi de buna göre belirlenmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com