WeCreativez WhatsApp Support
UE Eğitim Online Whatsapp Chat
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

Blog

Ukrayna’da Hazırlık Eğitimi

3 Ağustos 2019

Ukrayna’da lisans eğitimi almak isteyen birçok üniversite adayı hazırlık eğitim sürecinden geçmektedir. Öğrencilerin büyük bir kısmı Ukrayna’da hazırlık eğitimi denilince, sadece dil eğitimini algılıyor. Ancak hazırlık döneminde, Ukrayna’da konuşulan dile adapte olmanın yanı sıra akademik yılınıza da hazırlanmış olursunuz. Ukrayna’da kullanılan eğitim sisteminde; Akademik Hazırlık ve Temel Eğitim (Fundation) olmak üzere iki farklı süreçten geçirilirsiniz. Söz konusu eğitimden önce öğrenciye düşen en büyük görev, hangi alanda lisans eğitimi alacağına karar vermektir. Lisansta okuyacağı bölümü belirledikten sonra öğrenci, alanına göre hazırlık eğitimi almaktadır. Bu akademik ayrımda öğrencileri bekleyen dört farklı seçenek bulunmaktadır:

• Mühendislik, teknoloji ve doğa bilimleri

• Tıp, biyoloji ve ziraat

• Sosyal ve beşerî bilimler

• Ekonomi

Yukarıda sıralanan ayrıma göre grubuna yerleşip hazırlık eğitimi biten adaylar, ikinci akademik yılla birlikte tercih ettiği bölüme kayıt yaptırabilirler. Öğrencilerin hazırlıkta ayrıldığı dört grup alanının, onların seçeceği bölümle hiçbir ilgisi yoktur. Hazırlık eğitimi biten öğrenci, yeni akademik yılla farklı bir bölüm ve sistemin içerisine girecektir. Adayların burada dikkat etmesi gereken en önemli husus, hazırlık eğitiminin devam zorunluluğu ilkesidir. İki dönem şeklinde öğrencilere sunulan hazırlık eğitiminin, iki turuna da katılmanız gerekmektedir. Birinci dönemin, ilk 2 ayı içerisinde sadece Rusça üzerine eğitim verilir. Akabinde; fizik, matematik, kimya, çizim, biyoloji, bilgisayar gibi ana derslere geçiş yaparsınız. Ukrayna’da hazırlık eğitimi aldığınız süre içinde öğretmenler tarafından her türlü destek size sağlanmaktadır.

Ukrayna’da Hazırlık Eğitimi Ücretleri Ne Kadar?

Ukrayna’da hazırlık eğitimi için yola koyulacak öğrenciler ve aileleri eğitim masrafları konusunda endişelenmektedir. Ancak Ukrayna’da hazırlık eğitimi ve diğer işlemler için herhangi bir endişe duymanıza gerek yok. Çünkü, Türkiye’de stresli bir dönem geçirerek vereceğiniz yüksek meblağlar yerine, Ukrayna’da cazip fiyatlar sizi bekliyor olacak. Ukrayna’da okuyacağınız her bölüme göre hazırlık ücretleri farklılık göstermektedir. Hazırlık eğitimi için ortalama bir fiyat vermek gerekirse, 3000- 4500 dolar arasında bir ücret ödeyerek ilgili hazırlık eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

Ukrayna’da Eğitim Almak Mantıklı Mı?

Ukrayna’da eğitim almayı düşünen birçok üniversite adayı, verdiği karardan emin bir şekilde Ukrayna yolunda ilerliyor ve rehber olarak kendine UE Eğitim Danışmanlığını seçiyor. Sizin için en makul üniversite ve kaliteli eğitim kurumunu seçen UE Eğitim Danışmanlığı, her bütçeye uygun okul çeşidini sunarak geniş bir kesime hitap etmeyi başarmıştır. Bu sayede orta gelirli bir ailenin çocuğu da istediği eğitimi rahatlıkla alabilmektedir.

Ukrayna’da Hazırlık Eğitimini Rusça Mı Ukraynaca Mı Almalıyım?

Ukrayna’da hazırlık eğitimi alacak öğrencilerin kafası dil öğrenimi konusunda oldukça karışabilmektedir. Birçok avantaj sunan Ukrayna, dil konusunda da zengin bir ülkedir. Ukrayna’da konuşulan iki dil, bu sebeple öğrencilerin karar vermesinde zorluklara neden olmaktadır. Söz konusu iki dil, şehirden şehire farklılık göstermekle birlikte, öğrencilerin büyük bir çoğunluğu hazırlık eğitimini Rusça almaktadır.

Ukrayna’da İngilizce Hazırlık Eğitimi Var Mı?

Türkiye’den Ukrayna’ya eğitim için gidecek öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri de İngilizce hazırlık ve İngilizce eğitim seçeneğinin olup olmadığıdır. Ukrayna’da yer alan üniversitelerde, sayısı az da olsa İngilizce eğitim veren bölümler mevcuttur. Ancak bölüm alternatifi açısından zengin olmadığı için, başta Türk öğrenciler olmak üzere birçok farklı milletten öğrenci İngilizce hazırlığı tercih etmemektedir. Şehirde genel olarak pek fazla İngilizce konuşanlara rastlamazsınız. Akademik camia ve kütüphane de işin içine katıldığında İngilizce hazırlık eğitimi ve lisans eğitimi konusunda dezavantajlar olduğu görülmektedir. UE Eğitim Danışmanlığı ile hazırlık sürecinden geçen öğrenciler genellikle Rusça hazırlık eğitimini tercih etmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com