WeCreativez WhatsApp Support
UE Eğitim Online Whatsapp Chat
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

Blog

UKRAYNA’DA YAŞAM STANDARTLARI

28 Kasım 2019

Eğitiminizi Ukrayna’da almanız için yazılar paylaştığımız eğitim bloğumuzda bu yazımızın konusu Ukrayna’da yaşam standartları ve maliyetleri olacak. Bildiğiniz üzere Ukrayna ülkemizin Karadeniz komşularından biridir. Ukrayna’da hayat diğer ülkelere göre çok daha hareketli ve eğlenceli bir şekilde akmaktadır. 24 saat boyunca açık marketler ve ülkenin her yerini sarmış olan çiçekçiler özellikle dikkat çekmektedir. İş yaşamında ise iş yükünü kadın ve erkek eşit bir şekilde bölüşür. Erkeklerin yaptıkları her işi yapan kadınlar görmeniz mümkündür.

Ukrayna doğası, mimarisi, tarihi, plajları ve gece hayatıyla her yıl milyonlarca turist ağırlayan bir Avrupa ülkesidir. Ukrayna’ya Türk vatandaşlarının vizesiz bir şekilde 90 gün süresince seyahat hakları vardır. Kısa uçuş mesafesi, kültürlerin yakınlığı, Ukrayna’nın Türkiye’den daha ucuz olması ve uygun uçak bileti bulabilme imkanları Türkiye’den bir çok turistin Ukrayna’ya seyahat gerçekleştirmesi için bir sebeptir.

Ukrayna’nın yüz ölçümü 603,628 kilometrekare, nüfusu ise 50 milyona yaklaşan bir sayıda seyretmekte. Yüz ölçümü olarak tamamı Avrupa’da olan en büyük ülke ünvanını almıştır. Kişi başına düşen milli gelir dolayısıyla, Türkiye ile karşılaştırma yaptığımızda 3 kat daha fakir bir ülke olarak gözükebilir. Fakat eski komünist sistemden kalma alışkanlıklar ve yaşam maliyetleri hesaba katıldığında, yaşam bu ülkede gayet ucuza gelmektedir. Ukrayna’nın kullandığı para birimi Grivna’dır. Ülkede tedavülde bulunan kağıt paralar  Grivna;  bizdeki kuruş sistemine denk gelen madeni paralar ise Kopiyok olarak isimlendiriliyor. Kısaltması UAH ile ifade edilen bu para birimi ile TL para birimini karşılaştırdığımızda, 1 TL günümüz borsasıyla yaklaşık 4.16 UAH etmektedir. En yaygın kullanılan ve en az komisyon alan para değişimi için ise Amerikan Doları veya Euro dönüştürmenizi öneririz.

Ukrayna’da yaşam maliyetlerini anlayabilmek için günlük hayatta en çok satın aldığımız ürün ve hizmetleri kıyaslamak ise en mantıklı yol olacaktır.

 • Şehir içinde yapacağınız 3km’lik taksi yolculuğu yaklaşık 45 grivna,
 • belediye otobüs bileti 2 grivna,
 • 1 paket sigara 26 grivna,
 • ekmek 8 grivna,
 • tavuk 25 grivna
 • dana eti 160 grivna
 • 1 paket makarna 18 grivna,
 • yerli bira 16 grivna,
 • diş macunu 60 grivna gibi fiyatlara gelmektedir.
 • İletişim ücretleri 8 gb gibi internet paketinin dahil olduğu gsm hatlarında 125 grivna civarında bir ücrete denk gelmektedir.
 • Türkiye ile karşılaştırıldığında konaklama ve kira ücretleri daha uygun fiyatlıdır. Ortalama olarak 1+1 daireler (yıllık) 300 dolar, 3+1 daireler ise (yıllık) 450 dolardan başlamaktadır.

Ukrayna, yasama yürütme ve yargının ayrı olduğu; yarı başkanlık sistemiyle yönetilir. Ülkenin başkenti Kiev ve en önemli şehirleri arasında Odessa, Lviv, Kharkiv, Sivastapol, Donetks ve Yalta vardır. Ukrayna’nın resmi dili Ukrayna’cadır. Ancak Ukrayna’da Rusça ve İngilizce bilen kişi sayısı azımsanamayacak kadar fazladır. Genellikle Ortodoks Hristiyanları dini çoğunluğu sağlasada, ülkenin yüzde 22’si hiç bir dine inanmadığını belirtmiştir. Ukrayna’nın ikilimi ılıman kara iklimidir, Türkiye’ye göre daha kuzeyde olduğundan bize göre daha soğuk bir ülkedir.

Neredeyse her şehirde de takip edebileceğiniz yüzlerce etkinlik bulunmaktadır. Dünyanın en ünlü orkestraları, konserler, tiyatrolar, dev kütüphaneler kültür sanat anlamında sizi etkileyecek ve bakış açısı kazandıracaktır. Sene içinde katılabileceğiniz yüzlerce branşta yüzlerce festival  gerçekleşir Mutfak olarak da sizi aç bırakmayacak kadar zengin bir çeşitliliğe sahip olan Ukrayna mutfağı, Slav topluluklarında yenilen neredeyse bütün yemeklerin doğduğu yer olarak bilinir.

Anlatılanlarla bile hayalleri süsleyen bunca kalabalık liste, sizin Ukrayna’da en Avrupai şehirlerde öğrenci olabileceğiniz lokasyonlarla doludur. Öğrenciliğinizi kaliteli eğitim ve kültürel bir hayatla geçirmek istiyorsanız en iyi tercihi Ukrayna size sunmaktadır. Ukrayna’da alabileceğiniz eğitimler ve detayları için ise bizimle iletişime geçmeniz yeterli.

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com