WeCreativez WhatsApp Support
UE Eğitim Online Whatsapp Chat
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

Blog

Ukrayna’da Yaşam ve Eğitim Ucuz mu?

22 Haziran 2020

Ukrayna’ da üniversite eğitimi almak birçok farklı noktadan avantaj sağlamaktadır. Ukrayna hem çok iyi okullara sahiptir hem de yaşam oldukça ucuzdur. Her okulun kendine göre belirlediği maliyeti vardır. Okul farklılığı kadar bölüm farklılığı da bu maliyetleri etkilemektedir. Genel anlamda okulların maliyetleri batı Avrupa’ da olan maliyetlerin neredeyse üçte biri oranında denilebilir.

Ukrayna’ da üniversite eğitimi almak çoğu aileyi korkutmaktadır. Yurtdışında başlayacak bir eğitimin kendileri için inanılmaz bütçelere neden olacağını düşünmektedirler. Halbuki dershane masrafları ve şehir dışında okunacak bir üniversitenin masraflarını düşünecek olursak, Ukrayna’ da üniversite eğitimi yurtiçindeki eğitimden çok daha ucuza denk gelecektir.  Bununla birlikte öğrenciler mezun olduklarında mavi diploma dediğimiz geçerliliği Amerika ve Avrupa’ da kabul gören bir diplomaya sahip olacaklardır. Tüm bunların dışında devasa eğitim masrafları sonuç vermeyebilir. Stres altında girilen ve sadece sınava yönelik verilen eğitim sisteminde öğrenciler istedikleri bölümleri kazanamayabilirler.

Kazanılamayan her yıl öğrencide ciddi özgüven ve motivasyon kaybına neden olmaktadır. Ukrayna’ da üniversite eğitimi alabilmek istenilen bölümde okunabilmesi için sınava ihtiyaç duyulmamaktadır. Öğrenciler tıp, mühendislik, avukatlık ya da mimarlık gibi bölümlerde okuyabilirler. Tek şart liseden mezun olmalarıdır.

UE Eğitim ve Danışmanlık

UE Eğitim ve Danışmanlık olarak Ukrayna’ da üniversite eğitimini öğrencilerimize tavsiye etmemizin nedenleri arasında Ukrayna’ nın genel anlamda ucuz bir ülke olmasıdır. Ukrayna’ da asgari ücret ortalama 1200 liraya denk gelmektedir. Sadece ev kiraları ve giyim pahalıdır. Ukrayna’ da üniversite eğitimi alırken eve çıkmak isteyen öğrenciler genel olarak kendilerine ev arkadaşı bularak eve çıkmaktadırlar. Bu sayede ev fiyatları makul bir duruma gelmektedir. Ukrayna’ da evler Türkiye’ dekinin aksine eşyalıdır. Neredeyse her oda da yatak ve gardırop gibi eşyalar bulunmaktadır.

Yine Türkiye’ dekinin aksine ortak kullanım alanları yani salonlar oldukça küçüktür. Talep edilen eşyalar ev sahibine söylenilmektedir. Bunun yanında Ukrayna’ da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilere UE Eğitim ve Danışmanlık olarak kıyafetlerini Türkiye’ den götürmelerini söylemekteyiz.

Sanılanın aksine Ukrayna Türkiye’den çok daha soğuk değildir. İklimi kurak olduğu için daha soğuk hissedilmektedir. Kışın ortalama hava sıcaklığı eksi 10 civarındadır. Yazın ise 27 dereceleri bulmaktadır. Ukrayna’ nın kendine has bir yeme kültürü bulunmaktadır. Fakat Ukrayna’ da üniversite eğitimi almak için giden öğrenciler bizim damak tadımıza uygun yemeklerin olduğunu da göreceklerdir.

Aynı zamanda çok fazla Türk ve onların açmış olduğu restorana rastlamak da mümkündür. Özellikle Kharkiv şehri tam bir öğrenci şehridir. Kharkiv’ e yurtdışından çok fazla öğrenci gelmektedir. Bu nedenle halk yabancılara karşı gayet hoşgörülüdür. Bunun yanında halkın büyük çoğunluğu İngilizce bilmektedir.

Ukrayna Sovyet kültürünün yaşandığı bir şehirdir. Her yerde hala eski tarihi binalar bulunmaktadır. Genel olarak şehrin her yerinde büyük parklar ve geniş alanlar bulunmaktadır. 17. ve 18. yy’ dan kalma bir sürü eser hala ülkenin dört bir yanındadır. Halkın yine büyük bir çoğunluğu hala Rusça konuşmaktadır. Ukrayna’ da üniversite eğitimi alan öğrenciler bu sayede hem Rusça hem Ukraynaca hem de İngilizce öğrenme fırsatına sahip olmaktadırlar.

Ukrayna’ da üniversite okumak ücretli olduğu için herkes üniversite mezunu olmamaktadır. Bu nedenle üniversite okumak önemli ve değerlidir. Aynı zamanda UE Eğitim ve danışmanlık olarak Ukrayna’ da üniversite eğitimini destekleme nedenimiz okulların kariyer günleri düzenliyor olmasıdır. Bu sayede öğrencilerin büyük bir çoğunluğu daha mezuniyet belgesini bile almadan iş bulmaktadırlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com