Blog

Ukrayna’da Yaşam

1 Haziran 2019
Ukrayna’da Yaşama Koşulları

Ukrayna; kaliteli bir üniversite eğitimi almak için dünyanın en ekonomik seçeneklerinden biridir. Yüzlerce üniversitenin bulunduğu Ukrayna’da hem eğitim, hem de konaklama masrafları gerçekten çok uygundur. Üniversitelerin yıllık ücretleri ve yurt harçları değişse de genellikle aradaki farklar büyük rakamlar olmamaktadır. Ukrayna’da eğitim alırken sizi bekleyen yıllık maliyetler şöyle özetlenebilir.

Yurt Konaklaması Tercih Edilirse

Yıllık Üniversite Harcı (Fakülte Eğitimi) 1400 – 4500 Dolar arası

Aylık konaklama 250 – 400 dolar arası

Aylık Harçlık İhtiyacı 250 – 350 dolar arası

 

Ukrayna’da Yaşama Koşulları

Ukrayna üniversiteleri birçok ülke öğrencileri tarafından tercih ediliyor.Bunun en önemli nedeni Ukrayna’daki yaşam şartlarının oldukça ekonomik olmasıdır. Ukrayna’da eğitim almak, birçok açıdan karşılaştırıldığında ülkemizden ve daha bir çok ülkeden ucuza gelmekte.
1991 yılında Rusya’dan ayrılarak bağımsız bir ülke haline gelen Ukrayna, komünist rejimin etkisinden en çabuk kurtulan ülkelerden biri olmuştur. Avrupa ülkelerinin standartlarına ve yaşam tarzına hızlı bir geçiş yapmış olan Ukrayna’da gelir düzeyine bakıldığında, ülkemize göre çok düşüktür. Doğal olarak bunun sonucu da Türkiye’den giden bir öğrenci için yaşam daha uygun.

Yemek Giderleri;

Üniversitelerin caffelerinde bir öğün yemek yaklaşık 50_60 Grivna’dır. Ancak Türk öğrencilerin tercihi McDonalds’da  Big Mac menü yemek oluyor. Türk lirası olarak yaklaşık 12_13  TL dır.

Öğrenci Yurtları:

Okulların sağladığı yurtlarda konaklama çok ucuzdur. Yurt binaları çok bakımlı ve yeni olmasalar da temizlik sorunu yoktur. Öğrenciler genellikle 3-4 kişilik odalarda kalırlar. Her kattaki ortak mutfaklarda öğrenciler kendi yemeklerini hazırlayıp pişire bilirler. Duş ve banyolar da ortak kullanımda olup sürekli sıcak su bulunur. Öğrencilerimizin bildirimlerine göre gelişmiş altyapı sayesinde Ukrayna’daki yurtlarda ısınma ve sıcak su sorunu genellikle yaşanmamaktadır.

Ev kiraları;

Kiev’de kiralık evde konaklamak isterseniz, bu doğal olarak yurt kadar ekonomik olmayacaktır. Şehrin merkezine yakınlığına, evin büyüklüğü ve konforuna göre değişmek üzere aylı kira bedeli 150 – 500 USD arasında değişmektedir. Genellikle evlerde 3-4 öğrenci konaklar. Bu nedenle kişi başı aylık gider ortalaması 50– 100 USD arasında olmaktadır.

Ulaşım Giderleri;
Komünizm döneminden kalan bir avantajla Ukrayna’da toplu ulaşım çok ucuzdur. Otobüs, tramvay, metro gibi toplu taşıma araçlarında aylık paso ücreti yaklaşık 5 TL’dir. Ayrıca metro ve tramvay jetonları yaklaşık 135 TL ye karşılık gelir. Bu jetonla metro içinde 3 hat değiştirebilir Kiev’in bir yarısından diğer yarısına geçebilirsiniz.

Sağlık;

Her öğrenci için zorunlu olan sağlık sigortası vardır. Öğrenciler bu sayede bir yıl boyunca ilaç ve muayene ve her türlü sağlık hizmetlerinden faydalanırlar.

Banka Hizmetleri;

Private Bank, Aval Bank, G rant Bank,ve Narda Bank Ukrayna’nın önde gelen bankalarıdır. Para transferi için Türkiye’deki bir bankadan hesap açtırırsınız size Türkiye’den para yatırıldığında 1 dolar kesintiyle istediğiniz banko mattan paranızı istediğiniz an çekebilirsiniz. (Bu sistem Garanti Bankası için geçerli. Diğer bankaların uygulamalarını banka şubelerine sorunuz.) Kiev’de banko mat kullanımı çok yaygındır ve bütün bankalar ortak sistemden çalıştıkları için herhangi bir bankanın bankom atından paranızı çekmeniz mümkündür.

Sosyal Yaşam;

Ukrayna’da sosyal yaşam inanamayacağınız kadar zengin ve çeşitlidir. Kiev Avrupa’nın en önde gelen kültür şehirlerinden biridir. Dilediğiniz zaman gidebileceğiniz konser ve tiyatrolar, dünyanın en ünlü orkestraları spor tesisler, dev kütüphaneler ve tabii ki satranç eğitimi .Harkov, Lviv, Odessa, Dnipropetrovski başlıca gezilmesi gereken şehirlerdir. Ukrayna’da sizi kültür, sanat ve aktivite zenginliği içinde geçecek günler bekliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  WeCreativez WhatsApp Support
  UE Eğitim Online Whatsapp Chat
  Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com


  Yatay geçişler ile ilgili UE Eğitim olarak hiçbir çalışmamız yoktur.
  Adımızı kullanıp sizden yatay geçiş için para isteyenlere itibar etmeyin.
  Bu konuda doğacak mağduriyetten firmamız sorumlu değildir.