Blog

Ukrayna’da Yüksek Lisans / MBA Eğitimi

13 Mart 2019

Ukrayna’da yüksek lisans / master eğitimi

son yıllarda ülkemiz öğrencileri arasında popülerliğini arttırmaktadır. Ukrayna üniversiteleri Avrupa Birliği üniversitelerince denk olarak kabul edilmekte ve eğitim kaliteleri kabul görmektedir. Son yıllarda gelişen ülkeler arası ilişkiler sayesinde YÖK Ukrayna üniversitelerini tanımakta ve diplomalarına denklik vermektedir. Ukrayna’da üniversite fiyatları ve yaşam maliyetlerinin oldukça düşük olması ülkemizdeki popülerliğinin başlıca sebeplerindendir.

Ukrayna Üniversiteleri Kabul Şartları

Sadece lisans diploması ile istediğiniz üniversitede okuyabilirsiniz. Ukrayna’da eğitim almak için ALES / GMAT / GRE gibi sınav koşulları yoktur.

Ukrayna’da Eğitim Dili

Ukrayna’daki üniversitelerde eğitim dili çok ağırlıklı olarak Rusça’dır. İngilizce olarak sadece Tıp ve Eczacılık bölümleri bulunmaktadır. Öğrencilerin birçoğu yüksek lisans eğitimine başlamadan önce Ukrayna’da 9 ay (toplamda 850 saat) süren Rusça Hazırlık Sınıfı okumaktadırlar.

Ukrayna’da Eğitim Süresi

Ukrayna’da Yüksek lisans programları 1,5 yıl sürmektedir. Genellikle 1 sene (2 semester) boyunca dersler tamamlanırken, son dönemde tez yazılmaktadır.

Ukrayna Üniversiteleri Kayıt Tarihleri

Ukrayna’daki hazırlık okulları her yıl Eylül’ün 15. günü açılmaktadır. Bu yüzden hazırlık programına yetişmek isteyen bir öğrencinin, Temmuz ayı sonuna kadar kayıt yaptırmasını tavsiye etmekteyiz. Ancak bu tarihi kaçıran öğrencilerin 31 Aralık tarihine kadar hazırlık sınıfına başlama şansları mevcuttur. Fakat hazırlık programına geç kalan öğrenciler hızlandırılmış hazırlık programına katılacağından dolayı haftalık ders programı Eylül ayında başlayan öğrenciye göre daha yoğun olmaktadır. Hazırlık sınıfı boyunca öğrenciler toplamda 850 saat Rusça eğitim alarak, Haziran sonunda hazırlık sınıfı sertifikasını almış olurlar. Sonrasında ise yüksek lisans programlarına kesin kayıt işlemi yapılır ve Eylül ayı itibariyle öğrenciler üniversiteye başlarlar.

Ukrayna Üniversiteleri Fiyatları

Ukrayna’daki yüksek lisans programlarının ücretleri genel olarak 1,5 sene toplam 2000 – 3600 USD arasında değişmektedir. UE Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak ağırlıklı olarak Kharkov’ a olmak üzere Kiev ve Odessa’daki üniversitelere de yerleşim yapmaktayız.

Ukrayna Üniversiteleri YÖK Denkliği

UE Yurtdışı Eğitim’in yerleşim yaptığı Ukrayna’daki Üniversitelerin tamamı YÖK tarafından tanınmaktadır. Öğrenciler istediği bölümde yüksek lisans eğitimi aldıktan sonra Türkiye’ye dönüp denkliğini alabilirler.

Ukrayna’da Konaklama Seçenekleri ve Yaşam Masrafları

Ukrayna’da yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin bazıları devlet yurtlarında konaklamaktadırlar. Yurtlar genelde 3-4 kişilik odalardan oluşur.  Banyo tuvalet ve mutfak ortak kullanım alanı olarak kullanılır. Mutfakta kendi yemeğinizi yapabilir ve ortak kullanılan buzdolabını kullanabilirsiniz. Ukrayna’daki devlet yurtları genellikle çok iyi durumda olmadığı için öğrencilerimize ayrıca otel yada ev kiralama şeklinde alternatifler de sunmaktayız. Devlet yurtlarının fiyatları aylık 50 USD ile 150 USD arasında değişmektedir.

Ev kiraları aylık olarak 300 – 500 USD arasındadır. Şehire uzaklığına göre fiyatlar değişmektedir. Ancak öğrencilerin genelde tercih ettikleri şehir merkezine ve okula yakın olan evlerdir. Evler genelikle tamamen eşyalıdır; tv, Çamaşır Makinesi, Buzdolabı, Yataklar, Oturma Grupları, Halı Dolap vs. hepsi mevcuttur. Elektrik, su ve doğalgaz son derece ucuzdur. Öğrenciler kendi aralarında anlaşıp eve çıkması durumunda kişi başı yaklaşık aylık 150-250 USD öderler. Odessa’da diğer bir konaklama şekli ise oda kiralamadır. Oda kiralama Makler (emlakçılar, aracılar) ile bulunabilir. Ancak Makler bu iş için sizden para alacaktır. Evin sadece bir odası size aittir. Aile yanı konaklamada denilebilinir. Diğer odada başkaları yaşar. Sadece dış kapı anahtarı ortaktır. Kendi odanızın anahtarı mevcuttur. Mutfak, banyo ve tuvalet ortak kullanım alanıdır. Uygun olduğundan dolayı öğrenciler oda kiralama seçeneğini tercih etmektedirler. Oda kiralama fiyatları aylık 100 USD’den başlamaktadır.

Ortalama yemek giderleri ise aylık 250 – 300 USD civarındadır. Ukrayna eğitim ve yaşam masrafları açısından değerlendirildiğinde Türkiye’deki birçok bölgeye göre daha uygun fiyatlıdır.

 

Ukrayna Üniversiteleri Başvuru Evrakları

 1. Üniversite Diploması (Apostil Onaylı)
 2. Mezun olduğu lisenin veya üniversitenin transkripti ( Apostil Onaylı )
 3. Sağlık raporu (Apostil Onayli)
 4. Eliza Testi (Apostil Onayli)
 5. Nüfus Cüzdanı Örneği ( Formul A) (Apostil Onaylı)
 6. Pasaport
 7. 2 adet fotoğraf

Ukrayna’da Eğitim için Neden UE Eğitim’i tercih etmelisiniz?

 • Öğrenci yerleştirmelerinde %100 başarı
 • Profesyonel Vize Danışmanlığı
 • Oryantasyon gezileri ve work shopları
 • Doğru bölüm seçimi
 • Doğru şehir seçimi
 • Doğru üniversite seçimi

Lokal partnerimiz vasıtasıyla Ukrayna’da iken de yanınızdayız!

Tam kapsamlı lokal danışmanlık desteği;

 • 7/24 destek hattı
 • Sigorta
 • İkametgah
 • Oturum müsaadesi
 • Havaalanı karşılama
 • Şehir tanıtımları
 • Rusça Hazırlık Eğitim Seti
 • Şehir gezileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  WeCreativez WhatsApp Support
  UE Eğitim Online Whatsapp Chat
  Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com


  Yatay geçişler ile ilgili UE Eğitim olarak hiçbir çalışmamız yoktur.
  Adımızı kullanıp sizden yatay geçiş için para isteyenlere itibar etmeyin.
  Bu konuda doğacak mağduriyetten firmamız sorumlu değildir.