WeCreativez WhatsApp Support
UE Eğitim Online Whatsapp Chat
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

Blog

Ukrayna’da Yurt ve Konaklama

23 Ağustos 2019

Yurt dışında eğitim almayı düşünen Türk öğrenciler, ilk tercihini Ukrayna’da eğitimden yana kullanıyor. Üniversite eğitim sürecinde öğrencilerin en çok merak ettiği konuların başında Ukrayna’da yurt ve konaklama şartları yer alıyor. Lisans sürecinde sunulan imkân ve fırsatlar kadar, öğrenciler birincil ihtiyaçlarını da önceden araştırıyor. Bu anlamda, UE Eğitim Danışmanlığı olarak gereksinim duyacağınız her bilgiyi sizlere sunduğumuz gibi Ukrayna’da konaklama hakkında da elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz. Başta aileler olmak üzere, hemen hemen her öğrenci kalacak yer konusunda çeşitli endişelere kapılmaktadır. Ancak Türk öğrenci ve ailelerinin bu hususta rahatlamaların da fayda var, çünkü Ukrayna’ da ki tüm üniversitelerin kendisine ait yurtları mevcuttur.

Bazı üniversiteler kampüsün içinde yer alan yurt imkânı ile öğrencilere daha kolay ulaşım ve rahatlık sunmaktadır. Bunun yanı sıra okul dışında ama okula yakın mesafede bulunan yurtlar da vardır. Ukrayna’da yurt sistemi kız-erkek karma ve ayrı olarak iki seçenekle kurulmuştur. Ukrayna yurtları koridor ve blok olmak üzere iki türlüdür. Koridor sisteminde tuvalet ile banyo koridor sonunda yer alır ve ortak kullanım alanıdır. Blokta ise, tuvalet ve banyo iki ya da üç oda tarafından ortak kullanılmaktadır. Her iki sistemde de bütün koridorların içinde, öğrencilere açık büfe hizmet sunan mutfaklar bulunmaktadır. Öğrenciler dilerse, bu mutfaklarda kendi yemeğini pişire bilirler.

Ukrayna’da yurt ve konaklama tercih edecek olan öğrencileri ilgilendiren bir diğer husus da çamaşır yıkama sistemidir. Bazı yurtlar çamaşırhane hizmeti sunarken bazı yurtlar çamaşırhane için yer ayırmamıştır. Çamaşırhanesi bulunan Ukrayna yurtlarında, küçük bir ücret karşılığında çamaşırlarınızı yıkaya bilirsiniz.

Ukrayna Yurtlarında Oda Sistemi Nasıldır?

Ukrayna yurtlarında konaklayacak olan öğrenciler, nasıl ve kaç kişilik odalarda kalacaklarını merak etmektedir. Ukrayna yurtlarında öğrenciler genel olarak 2 ya da 3 kişilik odalarda kalmaktadır. Ukrayna yurtlarında oda temizliği için herhangi bir görevli bulamazsınız. Odanızın temizliğini ve bakımını kendiniz yapmakla yükümlüsünüz. Yurda giriş ve çıkış saatiniz, ilgililer tarafından kontrol edilmekte olup belli saatler dışında çıkmak yasaktır. Ukrayna’da yurtta kalacak öğrencilerin odalarında 1 ortak tuvalet ve banyo bulunmaktadır.

Ukrayna’da Özel Yurt Var Mı?

Ukrayna’da yurtta kalacak öğrenciler genelde tek bir yurt seçeneği olduğunu düşünmektedir. Ancak Ukrayna’da iki türlü sistem bulunmaktadır. Ukrayna’da yurtlar üniversite ve özel yurt olmak üzere iki tipe ayrılmaktadır. Her iki yurtta da kalabileceğiniz gibi, söz konusu konaklama hizmetinin ikisinin de üniversiteye ait olduğunu bilmenizde fayda var. Konaklama ücretlerine gelecek olursak, ortalama 25- 40 dolar arasında bir fiyatla gayet uyguna kalabilirsiniz. Ukrayna’da özel yurt ya da klasik yurt fark etmeksizin iki sistemde de fiziki şartlar ve imkanlar çok iyi derecede değildir. Bazı özel yurtların ise imkanları iyidir ancak oldukça maliyetlidir.

Ukrayna’da Yurtlar Nasıl?

Ukrayna’da eğitim almak üzere Türkiye’den giden öğrencilerin yurt için ilk kriteri kaliteli ve uygun fiyatlı olmasıdır. Türkiye ile Ukrayna yurtları kıyaslandığında, Türk öğrencilerin Ukrayna’dan üstün hizmet beklediği görülmektedir. Bazı Ukrayna yurtları ülkemiz şartlarından çok daha üstündür. Bu sebeple öğrenciler ev tutmak yerine yurtta kalmayı da tercih etmektedir.

Ukrayna’da Ev Tutmak Mümkün Mü?

Ukrayna’da ev tutmak isteyen öğrencilerin sayısı da oldukça fazladır. Ev kiralamanın çok kolay olduğu Ukrayna’da, evlerin büyük bir kısmı eşyalı olduğu için işiniz kolaylaşmaktadır. Bu durum da ev kiralayan öğrencilere büyük avantaj sağlamaktadır. İhtiyacınız olan her türlü WI-FI, sıcak su, kalorifer gibi sistemler evlerde mevcuttur. Burada konaklayan öğrencilerin en büyük avantajı, aylık faturaların 15 doları geçmemesidir. Siz de bu deneyimi yaşamak istiyorsanız UE Eğitim Danışmalığa gelerek başvuruda bulunabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com