Ukrayna’dan Türk Üniversitelerine Yatay Geçiş Yapmak

Ukrayna’dan Yatay geçiş yapmak için aranan ilk şart ACT, SAT1 veya not ortalaması değildir. en düşük not ortalaması ile de yatay geçiş sağlayabilmektesiniz .Yatay geçiş kontenjanlarının sınırlı olduğu düşünülürse, normalde en yüksek ortalamaya sahip olan öğrencinin şansının daha yüksek olduğu düşünürüz . Ama bizim üniversitelerle olan anlaşmalarımızı göz önünde bulundursak bizim öğrencilerimizin şansı daha yüksektir yatay geçiş için.

UKRAYNA’DAN GEÇİŞ YAPMAK İSTEYEN ÖĞRENCİLER

Geçiş Zamanı: Öğrenciler en erken 2. öğretim yılını tamamladıklarında yatay geçiş başvurusu yapabilir. Hazırlık ilk yıl sayılmaz, bir yılı tamamlamaları gerekir. Önlisans programlarında ilk yıl ya da son yıl için; lisans programlarıda ise ilk yarıyıl ya da son yıl için başvuru yapılamaz.

UKRAYNA’DAN GEÇİŞ YAPMAK İSTEYEN ÖĞRENCİLER

Başvuru Sayısı: Bir öğrenci 2 kez başvurabilir. Üniversitenin onayı olduğu sürece, bir kez reddedilen bir öğrenci bir sonraki yarıyılda da başvuru yapabilir. Bu kararlar tamamıyla üniversitelere bırakılmıştır. Normalde 2. başvuru, 2. öğretim yılı sonunda yapılır.

UKRAYNA’DAN GEÇİŞ YAPMAK İSTEYEN ÖĞRENCİLER

Öğrenci Sayısı: Bir bölüme yatay geçişle kaç öğrenci alınacağı genellikle o bölümün öğrenci kontenjanı ile orantılıdır. Bu oran %10 -20 arası olabilir. 100 kişilik bir kontenjanı olan bölüm 5 ile 15 öğrenci alabilir. Bu sayılar da üniversiteler tarafından belirlenir ve açıklanır.

UKRAYNA’DAN GEÇİŞ YAPMAK İSTEYEN ÖĞRENCİLER

Özel Durumlar: Kayıt dondurmuş olanlar yatay geçiş hakkını kaybetmez. Disiplin cezası almış öğrenciler yatay geçiş için başvuramaz

UKRAYNA’DAN GEÇİŞ YAPMAK İSTEYEN ÖĞRENCİLERİN GENEL BAŞVURU KOŞULU

UKRAYNA’DAN  başvuracak öğrencinin, Ukrayna’da öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumunun ve eğitimin yapıldığı programın önlisans ve lisans diploma vermeye yetkili bir kurum olarak Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınması ve kayıtlı olduğu diploma programının, yatay geçiş için başvurduğu önlisans ve lisans diploma programına eşdeğerliğinin Üniversite tarafından kabul edilmesi şartı aranır. Yani yurtdışında okuyacağınız üniversiteyi YÖK tanınırlığı olması gerekmektedir

Ukrayna’dan   yatay geçiş yapacak olan adaylar için diğer süreçler genel başvuru şartları ile aynıdır.

Ukrayna’dan Türkiye’ye yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilerimizi sadece 10 iş günü için de istediği üniversiteye kaydını yapıyoruz.

Detaylı bilgi ve ücretsiz danışmanlık için;

0850 304 7576

0312 326 7676

Whatsapp 0552 320 7676

info@ueegitim.com

  WeCreativez WhatsApp Support
  UE Eğitim Online Whatsapp Chat
  Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com


  Yatay geçişler ile ilgili UE Eğitim olarak hiçbir çalışmamız yoktur.
  Adımızı kullanıp sizden yatay geçiş için para isteyenlere itibar etmeyin.
  Bu konuda doğacak mağduriyetten firmamız sorumlu değildir.