WeCreativez WhatsApp Support
UE Eğitim Online Whatsapp Chat
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

Blog

UKRAYNA’NIN POLİTİK DURUMU

30 Kasım 2019

Ukrayna’nın politik durumu,

1986 Çernobil Nükleer Faciası, Euro 2012 şampiyonası, 2014’teki Turuncu Devrim ve 2013’ten beri yaşanan Ukrayna’nın bir çok siyasi ve sosyal olayla kamuoyunun gündemine gelmiştir. Ukrayna;  Rusya, Türkiye ve Fransa’dan sonra Avrupa’nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi olmuştur. Fakat sınırlarının tamamı Avrupa’da bulunan en büyük ülke olması ve jeopolitik konumunun da etkisiyle tarihte bir çok olaya ev sahipliği yapmıştır.  Ukrayna bu saydığımız nedenlerden dolayı Batı ülkeleri ve Rusya’nın güç kavgalarının tam ortasında kalmış. Ukrayna’nın politik durumu tarih boyunca bu nedenlerden etkilenmiştir.

Ukrayna bağımsızlığını 1991 yılında ilan etmiş,

1991-1994 yılları arasında ülkenin cumhurbaşkanlığını Leonid Kravçuk yürütmüştür. 1994-2004 yılları arasında ise ülkenin iktidarını elinde tutan kişi Leonid Kuçma, bu on yıllık süreçte siyasal bir iktidar sağlanmıştır. Fakat hükümet yolsuzluklarla ve muhalefete yaptığı baskılarla adından sıkça söz ettirmiştir. Ukrayna’nın ambargo altındaki Saddam Hüseyin (Irak) yönetimine askeri mühimmat sattığı ortaya çıkınca, diğer sebeplerle birlikte Kuçma iktidarına olan tepkiler yükseldi. Kamuoyunda büyük yankı uyandıran bu olaydan sonra Ukrayna’nın batı devletleriyle arasındaki ilişki tam anlamıyla kopuş seviyesine geldi. Ülke kamuoyunda da oyları %3 seviyelerine düşen Kuçma, eski Sovyet devlet başkanlarının yaptığı gibi anayasayı değiştirip tekrar aday olmadı. Onun yerine kendi başbakan adayı olan Viktor Yanukoviç’i destekleme yoluna gitti. Aynı zamanda Rusya’ da Yanukoviç’ e destek vermekteydi. Seçimler sonucunda Yanukoviç’in kazandığını duyan halk Kiev’in bağımsızlık meydanında toplandı. Batılı ülkeler ise bu seçimi tanımadıklarını duyurdular.

Ukrayna halkının başlatıp Batılı ülkelerin desteklediği protestolar üzerine seçimler tekrarlandı, bu sefer batı ülkelerinin ve halkın desteklediği Yuşçenko seçimleri kazandı. Bu süreç Ukrayna’da ‘Turuncu Devrim’ olarak adlandırılan bir yakın tarih olayı olarak adlandırılmaktadır. Fakat verilen vaatlerin tutulmaması, yolsuzluğun azalması için hiç bir somut adım atılmaması halkta büyük bir hayal kırıklığına sebep oldu. Siyasi iktidarın sözünü tutmaması ve ekonomik kriz birleşince insanlar politikadan tamamen soğudular.

Ocak 2010 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimiyle Viktor Yanukoviç iktidara geldi.

Ancak bu yönetim de beklenen ekonomik gelişmeyi gerçekleştirmek bir yana Avrupa Birliği ile anlaşmalarını bir bir feshetmeye başlayınca halk tekrar sokaklara döküldü. Polisin sert müdahalesi ve insanların aylarca süren mücadeleleri kamuoyuna yansıdı. Batı yanlısı ve Ukrayna milliyetçisi bir çok grubun eylemlerde  bir çok insan hayatını kaybetti. Ukrayna’nın dönemin cumhurbaşkanı Yanukoviç ise Rusya’ya kaçtı.

Ocak 2014’te, Kırım’ın Rusya’ya katılma kararı ve arkasından gelen bir çok politik ve çarpık olayların üzerine Ukrayna devlet ve asker gücü olarak çok zayıfladı. 2015 yılında yapılan Yuşçenko döneminde başbakan olan Timoşenko ile iş adamı Petro Poreşenko seçimlerin kazananı Poreşenko oldu. Ülkenin doğusu için bir çok vaatte bulunan Poreşenko, il merkezlerinde ayrılıkçı grupların elinde bulunmakta.

Ukrayna’nın nüfusu, 45 milyon 600 bin civarında.

Ölüm oranının doğum oranına yüksekliği ve yurtdışına göçler nedeniyle Ukrayna nüfusu, sürekli azalma eğilimindedir. Ama kültürel ve eğitimsel hayat asla bitme seviyesine gelmedi. Ukrayna toplumunun tamamına yakını okur-yazar. Ülkede eğitim düzeyi çok yüksek. Ukrayna’da nüfusu 1 milyondan fazla olan beş şehir bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla başkent Kiev, doğudaki Harkov, güneydeki Odessa ve doğudaki Dnepropetrovsk ile Donetsk’dir. Bu şehirler ‘Beş milyonerler’ şeklinde anılıyor. Ukrayna’da ağır sanayinin bulunduğu Güney ve Doğu Ukrayna’da halkın önemli bölümü Rusça konuşuyor, buralarda Ukrayna’nın kültürünün etkisi zayıf kalmış durumda. Ukrayna milliyetçiliğine soğuk duran bu bölgelerde, Rusya yanlısı akımlar güçlü. Bunun aksine Orta ve Batı Ukrayna, Ukrayna’ca konuşulan milliyetçi ve batı yanlısı bir anlayışa sahip olarak değerlendirilmektedir.

Haziran 2014’te göreve başlayan cumhurbaşkanı Petro Poroşenko,

aynı ay içinde Avrupa Birliği ile ortaklık ve serbest ticaret anlaşması imzaladı. Yakın gelecekte Ukrayna’nın ekonomik olarak Rusya’dan uzaklaştı. AB ekonomisine entegre olmasına ilk adımları attı ve ilerleme şuan Ukrayna’da bu yönde devam ediyor. Eğitim ve öğretim hayatını sürdüreceği ülke olarak Ukrayna’yı tercih edecek olan öğrenciler için bu yazıyı hazırladık. İçerisinde kariyer hayatınızın ilk adımlarını atacağınız ülkenin siyasi, ekonomik ve sosyal durumunu bilmek gerçekten çok önemlidir. Entegrasyon süresince ise sizi neler beklediğini bilmeniz için bir rehber olacaktır.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com