Blog

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi

14 Haziran 2020

Ukrayna’ da üniversite eğitimi denildiğinde ilk akla gelen şehir ve okul V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi dir. UE Eğitim ve Danışmanlık olarak bizler de sıklıkla bu üniversiteye öğrencilerimizi yönlendirmekteyiz.

Hukuk ve tıp eğitimi almak ya da bilim insanı olmak isteyen tüm öğrencilerin dünya genelinde tercih ettiği bir Ukrayna okuludur.

Öyle ki üniversite sıralamasında dünya genelinde ilk 500 içerisindedir. İlk 500 de olmasının nedenleri arasında kaliteli bir eğitimin öğrencilere sunulması gelmektedir.

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi , bağımsız üniversite ve araştırma üniversitesi statüsünü kazanmış okullardan biridir. Japonya, Kanada, Rusya, Almanya, ABD, Çin, İsviçre, Bulgaristan, Büyük Britanya, Türkiye gibi ülkelerden araştırmacılar okula sıklıkla uğramaktadır.

Bu sayede de birçok okulla akademik bağlantısı sürmektedir. Dünyanın her yerinden araştırmacılar gelerek projeler üretmektedir. Bu sayede öğrenciler bu projeleri hem yerinde görebilmekte hem de projelerin bir parçası olabilmektedir.

Üniversite içerisinde dünyaca bilinen ve desteklenen bilim enstitülerinin kolları bulunmaktadır. Öğrenciler bu sayede istedikleri enstitülerin merkezleri ile iletişim halindedir. Okul içerisinde bulunan Türk Kültür Merkezinde yoğun olarak İngilizce, Rusça ve Ukraynaca eğitimleri verilmektedir.

Dil bilmeyen ya da dilini geliştirmek isteyen öğrenciler bu merkezde ücretsiz olarak dil eğitimi alabilirler.

Ukrayna’ da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi ni tercih etmelerinin bir nedeni de okulun uluslararası olması ve yabancı öğrencilere çokça destek verilmesidir. Diğer ülkelerle denkliği olan V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi’ nden yatay geçiş yapmak oldukça basittir.

Genel olarak okulun bölümlerinden bahsetmek gerekirse;

Eğitim dilleri bölüme göre değişmek ile birlikte Rusça, Ukraynaca ve İngilizce olarak verilebilmektedir. Bu sayede öğrenci aktif olarak 3 dili kullanabiliyor olur. Hiç dil bilmeyen öğrenciler için kendi bölümlerine uygun olarak hazırlık sınıflarında eğitime başlama hakları bulunmaktadır.

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi

1804 yılında kurulmuştur bu nedenle de köklü bir eğitim sistemine sahip bir bilim ve kültür merkezidir denilebilir. Okulun geniş bir kütüphanesi vardır ve öğrencilere elektronik arşiv ile uzaktan erişim hakkı tanınmaktadır.

Ukrayna’ da üniversite eğitimi alacak olan öğrencilerimize UE Eğitim ve Danışmanlık olarak ilk yönlendirdiğimiz okulun V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi olması nedenleri arasında; okulun sosyal olarak da etkinliklerinin fazla olmasıdır.

Pandemi süreci içerisinde okul, öğrencileri için kendi başlarına nasıl spor yapabileceklerini belirten videolar çekmiştir. Hali hazırda aktif bulunan ve başarılı olan futbol, voleybol ve basketbol takımları bulunmaktadır.

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi öğrencilerinin görüşlerini önemseyen ve özellikle her yıl 5000 kişiyi bulan yabancı öğrenci kontenjanın da sıkıntı olmaması adına uğraşan bir üniversitedir. Bu nedenle Uluslararası Öğrenci Konseyi’nde alınan kararları önemsemektedir.

Uluslararası Öğrenci Konseyi; her bölümden ve her ülkeden gelen yabancı öğrencilerin eğitim, yaşam, sağlık ve rekreasyon gibi yaşadıkları problemleri nasıl çözeceklerine dair toplantılar düzenleyen ve çözümler üreten, okula taleplerde bulunan bir öğrenci topluluğudur.

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi ve Kharkov Şehrinde Yaşam

Kharkov bir öğrenci şehridir. Bu nedenle de oldukça fazla genç nüfusa sahip nadir Sovyet ülkelerinden birisidir. Doğu Avrupa ülkesi olması nedeniyle Ukrayna genel olarak yaşam şartlarının pahalı olduğu bir ülke değildir. Bu nedenle Ukrayna’ da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler Kharkov şehrini tercih etmektedirler.

Şehrin genel olarak geniş meydanları vardır.  Uçsuz bucaksız parklar ve meydanları ile ünlüdür. Özgürlük Meydanı ve Shevchenko Parkı hem eşsiz bir tarihe hem de geniş bir alana sahip önemli yapılardır. Uspensky Katedrali ilk neo-klasik örnek yapılardandır.

Öğrenciler genel anlamda şehirde metroyu sıklıkla kullanırlar. Hatta halkın birçoğu metroyu tercih eder. Çünkü metro hattı çok uzun yıllar önce kurulmaya başlanmıştır ve neredeyse şehrin bir ucundan diğer ucuna metro ile yolculuk yapılabilir.

Metro dışında otobüs, tramvay, troleybüs, taksi ve minibüs de tercih edilmektedir. Şehir içi ulaşım olukça ucuzdur.

UE Eğitim ve Danışmanlık olarak Kharkov şehrini öğrencilerimize sürekli tavsiye etmekteyiz. Kharkov; Türkiye’ de Eskişehir’ e denk gelen bir şehirdir.

Öğrencilerin sıklıkta olduğu, ırkçılığın olmadığı ve farklı kültürlerin harmanlandığı bu şehirde bir öğrencinin yemek, içmek ve barınmak gibi tüm giderleri ortalama olarak 250- 300 dolar arasında değişkenlik göstermektedir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  WeCreativez WhatsApp Support
  UE Eğitim Online Whatsapp Chat
  Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com


  Yatay geçişler ile ilgili UE Eğitim olarak hiçbir çalışmamız yoktur.
  Adımızı kullanıp sizden yatay geçiş için para isteyenlere itibar etmeyin.
  Bu konuda doğacak mağduriyetten firmamız sorumlu değildir.