Blog

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi

24 Temmuz 2020

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi (Karazin Kharkiv National University)

1804 senesinde kurulan ve Ukrayna’nın en köklü üniversiteli arasında olan bir eğitim kurumu olmaktadır. Ülke içerisindeki prestijinin yanı sıra kültürü ve eğitim kalitesiyle de dünyada da akademik prestiji yüksek olan bir üniversite olmaktadır. Kurduğunu günden itibaren günümüze kadar ülkeye çok ciddi katkıları olan önemli bilim insanlarını yetiştiren ve ülke genelinde faydalı bilimsel çalışmaları yürüten V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi, 1999 senesinde ulusal üniversite statüsü kazanmaya hak kazanmıştır. Üniversite kendi içerisindeki akademik başarılarının yanı sıra ülkedeki eğitim kültürlerinin gelişmesine de katkılar sağlamıştır.

Yılların verdiği tecrübe ve birikimler ile beraber oldukça oturmuş bir yapıya da sahip olmaktadır. 10 senelik stratejik planlamalar yapan bu üniversite, gelecek vizyonu ile dünyadaki diğer üniversitelere karşı çok daha başarılı politikalar yürütmektedir. Bu politikalar kapsamında üniversite içinde açılacak olan bölümleri ve yapılacak olan tesisleri belirleyen bu üniversite, bu sayede de çok hızlı ve sağlıklı bir şekilde büyümekte ve öğrencilerine daha iyi imkanlar sunmaktadır.

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi (Karazin Kharkiv National University), Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu pek çok dünya ülkesinde diğer üniversiteler, kurumlar veya özel sektör firmalarıyla da iş birlikleri içerisindedir. Örneğin, İstanbul Medipol Üniversitesi ile yapılan görüşmeler sonucunda hem öğrenci değişimi hem de bilgi paylaşımı konusunda bir iş birliği yapıldığı söylenmektedir. Bunlara ek olarak V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi’nde (Karazin Kharkiv National University) tıp okuyacak öğrenciler için hazırlık eğitimleri de yapılan anlaşmalar kapsamında burada verilmektedir.

Üniversite içerisindeki Türk öğrenciler için Türk Kültür Merkezi adına özel bir kurul da oluşturulmuştur. Bu kurul hem Türkiye’deki kurumlar ile ilişkileri geliştirmek adına hem de Türk öğrencilerin uyum süreçlerine destek olmak gibi önemli amaçlar ile yapılmıştır. Genel olarak bu kurumun görevle şu şekildedir;

-Öğrencilere Kharkiv’de yeni yaşamalarına adaptasyonunda yardımlar ve öğretim süreçlerinde destek verilmesi

-Eğitim, akademik ve kültürel değişim programları alanlarında ortak projeler üretmesi ve bu üretilen projeleri desteklemesi

-Üniversite ve Kharkiv’in diğer yüksek eğitim kurumlarının Türkiye bilim ve eğitim kurumları, iş ve kültür işletmeleri ile verimli bilimsel bağlantılar kurulması ve geliştirilmesi

-Uluslararası iş birliği kalitesi ve etkinliğinin arttırılması

-Kültür ve spor etkinliklerinin organize edilmesi

-Üniversite ve diğer yüksek eğitim kurumlarının eğitim hizmetleri, Türkiye’de tanıtım ve bilgilendirme sergilerinin organize edilmesi

-Bilimsel, Sosyo ekonomik ve kültürel gelişim alanlarındaki uygulama odaklı projelerin geliştirmesine karşılıklı olarak teşvik verilmesi

V.N. Karazin Kharkiv Üniversitesi (Karazin Kharkiv National University), kuruluşundan bu yana Ukrayna dışından gelen 300.000’in üstünde öğrenciyi mezun etmiştir. Bu öğrenciler hem kendi ülkelerinde hem de Ukrayna’da akademi ve iş dünyasının önemli yerlerinde çalışmaya başlamışlardır. Üniversite eğitimi alan yabancı öğrencilere hem İngilizce hem de Rusça olarak eğitim alma imkanları da sunmaktadır. Öğrenciler bölümlerine bağlı olarak öncelikle hazırlık okuduktan sonra diledikleri dilde eğitim alabilmeleri mümkün olmuştur.

V.N. Karazin Kharkiv Üniversitesi’nin bir diğer özelliği ise YÖK tarafından Türkiye’den yatay geçiş yapmaya uygun bulunan tek Ukrayna üniversite olmasıdır. Bu sebeple, eğitimlerinize Türkiye’deki bir üniversitede başlamış olsanız bile gerekli şartları sağlamanız durumunda V.N. Karazin Kharkiv Üniversitesi’ne yatay geçiş yapma imkanınızda bulunmaktadır.

Genel olarak V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesinin (Karazin Kharkiv National University) bölümlerinden bahsetmek gerekirse şu şekildedir:

-Tıp Fakültesi: 6 yıllık eğitim

-Hukuk Fakültesi: 4 yıllık hukuk bölümü ve 2 yıllık yüksek lisans Uluslararası hukuk bölümü

-Yönetim ve Pazarlama Bölümü: 4 yıllık lisans

-Uygulamalı Ekonomi Bölümü: 4 yıllık lisans

-Yabancı Diller Fakültesi: 4 yıllık lisans ve 2 yıllık yüksek lisans

-Filoloji Fakültesi: 4 yıllık lisans ve 2 yıllık yüksek lisans

-Uluslararası Ekonomi İlişkileri ve Turizm Fakültesi: 4 yıllık lisans ve 2 yıllık yüksek lisans

-Biyoloji Fakültesi: 4 yıllık lisans ve 2 yıllık yüksek lisans

-Tarih Fakültesi: 4 yıllık lisans ve 2 yıllık yüksek lisans

-Psikoloji Fakültesi: 4 yıllık lisans ve 2 yıllık yüksek lisans

-Sosyoloji Fakültesi: 4 yıllık lisans ve 2 yıllık yüksek lisans

-Felsefe Fakültesi: 4 yıllık lisans ve 2 yıllık yüksek lisans

Eğitim dilleri bölümlere göre farklılık göstermesi ile beraber Rusça, İngilizce ve Ukraynaca olarak verilebilmektedir. Bu sayede öğrenciler aktif olarak 3 dili kullanabiliyor olmaktadır. Hiç dil bilmeyen öğrenciler için de kendi bölümlerine uygun olarak hazırlık sınıflarında eğitime başlama hakları sunulmaktadır.

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi Tercih Sebepleri

Türkiye’de üniversite sınavları her geçen sene ortalama 1 milyon öğrenciyi dışarıda bırakmaktadır. Bu yüzden yurt dışında eğitim seçeneklerinin önemi de her geçen yıl oldukça fazla artmaktadır. Değişik ülke ve maliyet kategorileri arasında Ukrayna, yabancı öğrencilere sunduğu ekonomik eğitim maliyetleri ve kolay kabul şartları sebebiyle Türkiye başta olmak üzere pek çok farklı ülkeden öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi de Ukrayna’da ki üniversitelerin en başında yer almaktadır. İnsanlar bu üniversitenin eğitimlerinin çok başarılı olduğunu bilerek bu üniversiteyi tercih etmektedir. Bu üniversiteyi tercih etme sebeplerinde bunun yanı sıra pek çok sebep bulunmaktadır. Bu sebepler:

-V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesin de okurken alanlarında en iyi olan akademisyenler ile ders alırsınız.

-V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesin de okurken daha mezun olmadan da iş sahibi olma imkanını yakalayabilirsiniz.

-V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesin de okurken denklik derdiniz de bulunmaz.

-V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesin de okurken 3 dil daha öğrenmiş olabilirsiniz.

-V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesin de okurken harcamalarınız cüzi miktarlarda olacaktır.

-V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesin de okurken yatay geçiş hakkınız da bulunmaktadır.

-V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesin de okumak sizlere mavi diploma imkanı da sağlamaktadır.

-V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesin de okumak için zengin olmanıza da gerek yoktur.

-V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesin de okumak içinde puan gerekmez.

-V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesin de okumak için dil bilmenize de gerek yoktur.

İşte pek çok öğrenci V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesinin sunduğu bu avantajlar için bu üniversiteyi tercih etmektedir. Bu üniversitenin pek çok avantajı bulunduğundan dolayı tercih sebepleri de artmaktadır.

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi (Karazin Kharkiv National University) Yaşam Giderleri

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi günümüz şartlarına göre uyumlu ve modern bir eğitim haklarını sizlere sunmaktadır. Fakat yurt dışında üniversite eğitimi almayı isteyen pek çok genç genel olarak maliyetlerinin yüksek olacağı tedirginliği ile boş yere bu kadar donanımlı eğitim olanaklarına mesafeli bakmaktadırlar. Fakat V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilere gelecek vaat eden eğitim sistemlerini oldukça ekonomik şartlarda sizlere sunmaktadır.

Bu üniversitenin yıllık harç bedelleri oldukça makul fiyatlarda olmaktadır. Diğer taraftan ise Ukrayna genel olarak zaten ucuz yaşam koşullarına sahip olan bir ülkedir. Yakın zamanda bağımsızlığını ilan etmesinin peşinden yaşamış olduğu buhranlı günler ve devrimlerin sıkıntısından kurtulmak için çabalayan Ukrayna, toparlanma sürecinde bulunmaktadır. Buna bağlı olarak da haklın alım güçleri düşüktür ve buna göre de fiyatlandırmalar yapılıyordur. Yeme ve içme giderleri Türkiye’ye göre oldukça makul olan Ukrayna’da ulaşım ve konaklama gibi giderlerde oldukça makul fiyatlarla karşınıza çıkmaktadır.

Ukrayna’da okuyan öğrencilerin bir kısmı konaklama sorunlarını genellikle yurtlar ile çözmeye çalışmaktadır. Bunların yanı sıra maliyetlerin başa baş gelmesinden ötürü büyük bir kısımda ev kiralamakta ve böylece hem daha sakin hem de daha konforlu konaklamalar gerçekleştirirler. Ayrıca Ukrayna’da sosyal yaşam da oldukça ucuz olduğu için öğrenciler çok küçük bir bütçe ile aktif ve kaliteli bir eğitim süreci geçirebilmesi de mümkündür.

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi (Karazin Kharkiv National University) Bölümleri

V.N. Karazin Kharkiv Üniversitesi hem sayısal hem de sözel bölümlerde nitelikli ve modern sürecinden geçmiş öğrenciler yetiştirmektedir. Bu bölümlerden bazıları şunlardır:

-Rusça- İngilizce Hazırlık Bölümleri

-Tıp Fakültesi

-Sosyal Bilimler Fakültesi

-Fen Bilimleri Fakültesi

-Mühendislik Fakültesi

-Yüksek Lisans Bölümleri

Bu bölümler doktora bölümleri olmaktadır. Bu bölümlerin altlarında bulunan dallardan öğrenciler eğitim alabilmekte ve istedikleri takdirde aldığı eğitimi taçlandırmak adına yüksek lisans ve doktora bölümlerine de yine bu köklü olan V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesin de devam edebilmektedir. Günümüzde pek çok insan Türkiye’de bu bölümlerin puanlarının yüksek olması sebebiyle hayalini gerçekleştiremiyor. Ancak artık V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi sayesinde sizlerde kolaylıkla bu bölümleri Ukrayna’da okuyabilirsiniz. Üstelik pek çok bölümde de bu üniversite Türkiye’deki üniversitelerin birçoğundan daha nitelikli ve verimli eğitimler vermektedir.

V.N Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi (Karazin Kharkiv National University) Hazırlık Bölümü

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesin de hazırlık bölümlerinde İngilizce ve Rusça eğitimler verilmektedir. Öğrencilerin hazırlık eğitimleri sonrasında eğitim almak için hangi dili talep ediyor ise o dilin hazırlık eğitimi sayesinde ve iki farklı dönemde verilen hazırlık eğitimleri neticesinde öğrenciler eğitimini aldığı dile hakim olabilmekte ve yükseköğretim için hazır duruma gelmektedirler.

İngilizce ve Rusça eğitim verilmekte olan V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi yurt dışından öğrenciler kabul etmektedir. Her gelen öğrenci içinde ihtiyaç duyulması durumda hazırlık eğitimlerine tabi tutularak verimli eğitim alabilmesinin yolunu açmıştır. Bunların yanı sıra ayrıca hazırlık eğitimleri verilen sınıflarda eğitimlerin teknoloji ortamlarında veriliyor olması da öğrencilerin eğitimlerinin en verimli şekilde tamamlanmasında etkili faktör olmaktadır.

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi

Sosyal bilimlere karşı ilgili olan, toplum üzerinde araştırmalar konusunda üniversite eğitimi almak için seçilebilecek en nitelikli eğitim kurumu olarak bilinen V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi her sene sayısız öğrenciye kapılarını açmaktadır. Kapılarını açtıkları öğrenciler ise başarı ile bu okuldan mezun olarak iş hayatına atılmaktadır. Uygulanmakta olan eğitim programlarının başarısı dünya üzerinde kabul gören V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi çağımızın ihtiyaçlarına cevap verebilmekte, modern ve teknolojilere uyumlu eğitim sistemleri kullanılmaktadır.

Alanında uzman akademisyenler ile ve gelişen teknoloji eğitimleri ile sizlere en kaliteli eğitimleri vermeyi amaçlamışlardır.

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi Tıp Bölümü

Hayallerinizin mesleği tıp alanından geçmekte ise, bu alanda kendilerinizi geliştirip başarıya ulaşmak da istiyorsanız V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi tıp fakültesi ile sizlerin yanında olacaktır. Modern ve dünya standartlarına uygun eğitim olanaklarını sizlere sunmaktadırlar. Tıp alanındaki tüm yenilikleri yakından takip eden V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi sizlere son teknoloji ile eğitimler sunmaktadır.

Bu üniversitede tıp eğitimleri sayesinde Türkiye’ye dönmek istediğiniz zaman Rusça, İngilizce ve Rusça dilleri ile 3 dile hakim bir şekilde kariyerlerinize başlama imkanınızda vardır. Bunun dışında sosyolojik ve kültürel farklılığı yüksek bir üniversiteden mezun olduğunuz için dünyanın her bir yanından arkadaş edinme fırsatınız da olacaktır. Bir tıp doktoru olarak bu sayede konferanslardan haberdar olma ve gelişimi direkt kaynağından öğrenme ihtimaliniz de bulunacaktır. Bunların yanı sıra Türkiye’ye geldiğinizde denklik dediğimiz başka ülkelerde de tıp doktoru olarak tanınabilmenizi sağlayan belgeyi de kolaylıkla alabilirsiniz.

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi

Fen bilimleri sizlerin de hayali ise ve bu alanda üniversite eğitimleri almak istiyorsanız hayallerinizin sınırlarını biraz genişleterek V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesin de eğitim alma imkanlarını değerlendirin. Yıllardır hizmet verdiği topraklara bilimsel yenilikleri taşımakta olan, öğrencilerini deneyerek öğrenme imkanları sunan, dünya üzerinde gerçekleşen tüm gelişmeleri de kısa süreler içerisinde uygulamaya koyan bu üniversite her öğrencinin hayalinde bulunan modern ve uygulanabilir eğitim programlarını sizlere sunmaktadır.

Günümüz şartlarına uygun, ihtiyaçları karşılayabilecek ve geliştirebilme özelliğine sahip eğitim programlarından yararlanan öğrenciler için bilimsel gelişmeleri yakından takip edilmekte, pek çok bilimsel etkinliğe ev sahipliği ederek öğrencilerin bu tür bilgilere ulaşabilmesinin önünü açmaktadır.

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi dünya üniversiteleri arasında bulunduğu yerin önemini eğitimleri ile hakkını vermektedir. Modern ve teknolojiye uyumlu eğitim programlarını sistemlerine dahil ederek fen bilimleri gibi araştırmalar ve incelemelere yönelik de bir dalda başarılara imza atmaktadırlar. Bunun sonucunda öğrenciler dünya standartlarına uygun eğitim hakkı kazanmaktadır ve bu hak sayesinde de geleceğin bilim insanları arasında yer alma olasılıkları da yükselmektedir.

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi, Ukrayna’nın en büyük üniversitelerinden bir tanesi olmaktadır. Üniversite, Vasil Karazin çabaları ile ve Alexander I. Çarı’nın kararnamesine uygun olarak 1804 senesinde kurulmuştur. Üniversitenin açılış töreni 29 Ocak 1905 senesinde olmuştur. Bu üniversite, Kharkiv’in büyük bir bilim ve kültür merkezi ve Ukrayna eğitim merkezi olarak gelişmesine de güçlü bir doping vermiştir. Bugün bu üniversite, en iyi Ukrayna klasik üniversitelerinin arasında yer almaktadır. V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi bilgileri ve itibarı ile dünyada bilinmektedir. Üniversite, birkaç otantik klasik üniversitelerinden klasik eğitim geleneklerini koruyan ve geliştiren biridir. Ulusal Üniversite statüsünü 1999 senesinde, bağımsı üniversite en yüksek statüsüne 2003 senesinde sahip olmuştur. 2010 senesi Şubat ayında ise araştırma üniversitesi statüsünü almıştır. Üniversitenin 2020 senesine kadar stratejik gelişim programı, dünya üniversiteleri seviyesine ulaşmaktadır. Özellikle dünya sıralamasında ilk 500 üniversite arasında yer almasını öngörür.

Üniversite, Ukrayna’nın en büyük araştırma merkezlerinden birisidir. Modern temel araştırmaların bütün alanlarını kapsamaktadır ve Kimya, Astronomi ve Biyoloji , İleri teknoloji Enstitüsü, Fizik ve Teknoloji Enstitüsü bilim araştırma kurumlarını içermektedir. V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi modern klasik üniversite eğitimlerinin bütün kesimlerini kapsayan yaklaşık 120 temel ihtisası sunmaktadır. Bu üniversite, birkaç uluslararası uzay programlarının araştırma kuruluşları arasında bir numara olmaktadır. Üniversite araştırmacıları, Kanada, ABD, Rusya, Almanya, Çin, Japonya, İsviçre, Türkiye, Bulgaristan, Büyük Britanya ve diğer ülkelerden bilim insanları ile beraber uluslararası programlara katılmaktadırlar.

Referanssız iş bulmanın neredeyse imkansız olduğu günümüzde iyi ve geniş bir çevre sahibi olmak size çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Ukrayna’da üniversiteler YÖK tarafından doğrudan onaylanmamakla beraber, bu üniversiteden mezun olan öğrenciler daha sonra YÖK Denkliği için başvuruda bulunma haklarına sahip olurlar. Sınav engelleri ve maddi yetersizlikler sebebiyle eğitim alamayıp, lise mezunu olarak kalmaktansa Ukrayna’da üniversite eğitimi almak , eğitimli bir insan olarak hayata atılmak, toplumda eğitimli bir statüye sahip olmak için tabi ki de çok mantıklı bir seçim olacaktır.

Doğrudan YÖK denkliği olmaması Ukrayna’daki üniversitelerin yetersiz ya da kalitesiz eğitim verdiği anlamına kesinlikle gelmemektedir. Ukrayna’daki pek çok üniversite, Türkiye’deki birçok üniversiteden daha köklü bir geçmişe sahiptir.

Bunlara ek olarak Ukrayna’daki üniversitelerin bilimsel araştırma ve akademik üretim güçleri, ülkemizdeki üniversitelerin çok büyük bir bölümünün üstünde bulunmaktadır.

Unutmayalım ki eski Sovyetler Birliği’nin askeri teknoloji ve uzay çalışmaları üzerlerine başarılarının çoğunun altında Ukrayna’daki üniversitelerin imzası bulunmaktadır. Ukrayna’daki üniversitelerin pek çoğu dünya sıralamasında da Türkiye’deki pek çok üniversitenin üstünde yer almaktadır.

Bu üniversitelerden en iyi ve en çok tercih edileni ise V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi olmaktadır.

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi Kayıt Şartları   

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi sizlerin hayallerini gerçekleştirmek için nitelikli iş gücü ve bilim insanlarının eğitim verdiği eğitim kurumlarından bir tanesi olmaktadır. Bu üniversitede eğitim almak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi için başvurular için gerekli evraklar sıralayalım. Bunlar:

-Seçtiğiniz üniversitede eğitim almak için ilk adım olarak davetiye alınması şarttır. Bu davetiyeyi almak için aşağıdakileri yapmanız gerekmektedir.

 1. Öğrenim belgesi (transkript) ile beraber Lise diplomasının taranmış bir kopyasının verilmesi.
 2. Pasaportun taranmış bir kopyasının verilmesi.

Bu belgeleri kontrol ettikten sonra 7 ile 14 iş günü içerisinde düzenlenecek olan davetiye mektubunuz seçmiş olduğunuz üniversiteden gelecektir.

-İlk defa gelecekler için davetiye mektupları Mayıs-Kasım ayları arasında verilmektedir. Hazırlık fakülteleri için, davetiye mektupları yıl boyunca verilmektedir. Ukrayna’da kayıt süreci Haziran ayından başlar ve Eylül ayına kadar devam etmektedir. Bunların yanı sıra dikkat edilmesi gereken de 3 ana husus bulunmaktadır. Bunlar:

 1. Aylık Gider: Ukrayna’da öğrenim ücretleri diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında pek de yüksek değildir. Eğitim ve öğrenci yurdu ücretleri dışındaki giderler de oldukça düşüktür. Bu masrafları karşılamak için ayda 250 ya da 300 dolar olması genellikle yeterli olacaktır.
 2. Başvuru İçin Gerekli Evraklar: Üniversiteye kaydınız için, tüm evraklarınızın apostilli olması gerekecektir. Öğrenci kaydına gerekli belgeler hakkında bilgi almak için üniversite ile irtibata geçebilirsiniz.
 3. Vizeye Başvuru Prosedürü: Ukrayna’ya giriş için öğrenci vizeleri oldukça önemli bir konudur. Pasaportunuzun geçerlilik süresi en az 1 sene olmalıdır.

-Vize için gerekli evraklar hakkında bilgiler verelim. Bu evraklar şu şekildedir:

 1. Üniversite’den alınmış davetiyenin aslı ve fotokopisi
 2. Lise diploması (Apostil onaylı)
 3. Mezun olunan lisenin transkripti (Apostil onaylı)
 4. Devlet hastanelerinden sağlık raporu aslı ve fotokopisi (Hem aslı hem de fotokopisi apostil onaylı olmalıdır)
 5. Doğum kayıt örneği belgesi – Formül A (Apostil onaylı)
 6. Pasaport ( 10 senelik çıkarmanızda fayda olacaktır)
 7. Vesikalık fotoğraf ( 20 adet)-(Arka fon beyaz olacak)

-Ukrayna’ya giriş içinde gerekli birkaç evrak bulunmaktadır. Bunlar:

 1. Vize
 2. Pasaport (En az 1 sene geçerli olması gerekir)
 3. Göç kartı (Ukrayna’ya geldiğinizde havaalanında tarafınızdan doldurulacaktır.)
 4. Davet mektubu (aslı ve fotokopisi)

Tüm evraklar hazırlandığında ilgili aracı kurum V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi ile yazışmalara başlamaktadır ve en kısa süreler içerisinde kayıt kabul işlemleri sonuçlanabilmektedir.

Kharkiv-Türkiye’den Ulaşım Nasıl Sağlanıyor?

Ukrayna’nın Kiev’den sonra gelen ikinci büyük şehri Kharkiv her yıl şehir, hatta ülke dışından gelen binlerce turisti ağırlamaktadır. Endüstriyel gelişmişliği ve eğitim konusundaki atılımları ile uzun süreli konaklama ihtiyacı bulunan misafirlere de ev sahipliği yapmaktadır. Çok haraketli olan şehirde, gece ve eğlence hayatı da oldukça renkli olmaktadır. Doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel değerleriyle de ilgi çekici olan Kharkiv, ziyaretçilerine konaklama tesisleri alanında da farklı konseptlerde pek çok alternatif sunabilmektedir. Kharkiv, Ukrayna’nın kuzeydoğusunda Kharkiv Oblastı’nda yer almaktadır.

Nemli karasal iklimin etkili olduğu Kharkiv de kış ayları oldukça soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Yaz ayları ise sıcak ve nemli geçmektedir. Kış aylarında hava sıcaklıkları ortalama -4 derece, yaz aylarında ise ortalama olarak 20 derece civarlarında olmaktadır. Ocak ve Şubat aylarında en düşük sıcaklıklar yaşanır. Bu şehri ziyaret etmek için en uygun dönem Mayıs ve Eylül ayları olacaktır.

Kharkiv’e direkt uçuşlar bulunmaktadır. Havayolu firmalarının aktarmalı uçuşları ile şehre kolayca ulaşmak mümkündür. Ayrıca Ukrayna’nın Kiev, Donetsk ve Lviv gibi şehirlerine de direkt uçarak oradan kara ya da demir yolları ile Kharkiv’e ulaşmanız mümkün olacaktır. Kharkiv’e direkt uçuş süreleri ortalama 1 saat 30 dakika olarak bilinmektedir. Ancak hava şartlarına göre bu süre değişiklik de gösterebilmektedir.

Kharkiv şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için de araba kiralamanız mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra Kharkiv gelişmiş bir şehir içi ulaşım ağına da sahiptir. Toplu taşıma araçları ile şehirde hemen hemen her yere ulaşmak da mümkündür. Şehir içi ulaşımlarda metro, tramvay, otobüs, taksi, minibüs (marşrutka) ve troleybüs kullanılmaktadır.

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi Bölüm Ücretleri

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi dünya düzenlerine uygun eğitim programlarına sahiptir. Bunun yanı sıra ekonomik eğitim harç bedeli uygulamasıyla da ilgi gören bir eğitim kurumu olmaktadır.

Diğer Avrupa üniversiteleriyle eşdeğer eğitim haklarını daha makul rakamlarda eğitim harç bedeli alıyor olması, öğrenci ve aileler bakımından da avantaj olarak görülmektedir.

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi bölüm fiyatları hakkında kısa bir bilgi verilmesi gerekirse kısacası şöyle özetleyebiliriz; İngilizce tıp 4500 Dolar, Hukuk Fakültesi 1600 Dolar, Ekonomi fakültesi 1500 dolar, Psikoloji fakültesi 1500 Dolar, Bilgisayar bilimi fakültesi 1500 Dolar, Kimya fakültesi 1500 Dolar ve Tarih fakültesi de 1500 Dolar olmaktadır.

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi, İngilizce ve Rusça hazırlık eğitimleri için düzenlenen eğitim harç bedeli uygulamaları ile paket fiyat olup bazı kalem uygulamalarında ücreti üzerine eklenmiş durumdadır. Bu harç ücretlerine taksit imkanı da sunulduğu vakit öğrenci ailelerinin ekonomisini de sarsmayacaktır.

Ukrayna Eğitim Danışmanlığı Hizmetlerimiz

UE Eğitim olarak yurt dışı eğitimlerinin ciddiyetini kavrayabilmiş, nitelikli, hızlı, deneyimli, kaliteli ve aynı zamanda dürüst hizmet politikaları ile sizlere hizmet sunmaktadır.

UE Eğitim yurt dışında eğitim konularında danışmanlık veren bir kuruluş olmaktadır. Alanlarında uzman ve deneyimli çalışanları ile ilk basamak olan ülke ve okul seçimlerinden, vize işlemleri, ekonomik otobüsler ve uygun uçak biletlerinden, eğitim süreçlerinin sonuna kadar her zaman en iyi fırsatları ve olanakları sizlere sunmak adına çalışmaktadır.

Teknolojik ve sektörel gelişmeleri yakından takip ederek UE Eğitim Danışmanlığı uyguladıkları kaliteli ve dürüst hizmet politikaları ile kısa zamanlarda sektörün önde gelen firmaları arasına girmeyi başarmıştır.

Gelecek yıllardaki ana hedefi yurt dışı eğitim sektörlerinde yönlendirici ve öncü marka olmak ve bunun gerçekleşebilmesi için gerekli olan yolun siz öğrencilerin memnuniyetlerinden geçekte olduğunun da bilincinde olan bir firmadır. Bu firma yurt dışı eğitim sektöründe, bulunduğumuz çağın gerektirdiği kalite ve standartlarını da oluşturmaktadır. Kaliteli, güvenilir ve yüksek standartta hizmet anlayışlarını kendine prensip edinmektedir.

UE Eğitim olarak hükümetler, vakıflar veya diğer şirketler ile iş birliğinde olmakta ve sonuçlarında iyi bir kariyer ve yüksek maaşlı iş bulmayı hedefleyen öğrenciler için de en uygun koşulları sunmaktadır.

Yurt dışında eğitim almak gibi önemli ve heyecan verici bir adım ile hayatlarınızın dönüm noktalarında UE Eğitim şirketi sizlerin ilham almaları ve gelecekteki kariyerleriniz için şahane bir temeli kazanmanız için elinden gelen tüm imkanları sizlere sağlamaktadır. Tüm öğrencilere en iyi yaklaşım ve kaliteli hizmetlerin sağlanması da UE Eğitim şirketinin misyonu olmaktadır. UE Eğitim ailesinin üyesi olarak görülen her bir öğrenciye gerekli hassasiyette davranmaktayız ve bütün ihtiyacınız olan destekleri de sizlere sağlamaktayız.

Sonuç olarak da sizlerin başarılarına başarı katmak ve iyi bir gelecek edinmek ve Avrupa’nın en misafirperver ve cömert ülkesi olan Ukrayna’ya sizleri de davet ediyoruz.

UE Eğitim’in amacı Türkiye’deki öğrencilerin mağdur olmadan ve yüksek ücretler ödemeden kaliteli eğitim almalarıdır. Bu yüzden UE Eğitim;

-Ukrayna mevzuatı hükümleri, uluslararası anlaşmaları ve sözleşmelerine istinaden Ukrayna mevzuatı uyarınca faaliyet gösterdiğine dair kaydı olan bir şirkettir.

-Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı ruhsatına sahip bir firmadır.

-Pek çok uluslararası programların partneri olan bir firmadır.

-Her başvuru sahibi için bireysel ilgiyi garanti eden bir firmadır.

-Akademik merkezler ile iş birliği yapan bir firmadır.

-Ukrayna’nın en iyi tüm yüksek eğitim kurumları ile iş birliği yapan bir firmadır.

-Mesleki beklentiler ve kişisel seçimlerinize uygun uzmanlık ve eğitim kurumu için doğru  seçimlerde sizlere yardımcı olan bir firmadır.

-Ukrayna’da kaliteli ve ekonomik eğitim hizmetleri sunan bir firmadır.

-Öğrencilere Ukrayna elçiliklerinde vize almalarında yardımcı olan, Ukrayna’ya geldiklerinde vize alması ve Ukrayna ikamet tezkeresinde oluşabilecek herhangi bir problemi çözmeye yönelik bir firmadır.

-Öğrencilere Ukrayna’da kaldıkları süre boyunca sorularına cevap vererek destek olan, öğrencilerin de daha iyi koşullarda olması için en iyi hizmetleri sunan ve gerekli bilgilendirmeleri yapan bir firmadır.

-İş birliğinde bulundukları yüksek öğretim kurumlarının listesi sürekli artmakta olan bir firmadır.

-Diğer firmaların gerçekleştiremedikleri husus olan vize verilmesi, eğitim süreci, evraklar onayından kaynaklanan en karmaşık hususları da profesyonel seviyede çözen bir firmadır.

-Öğrencilerine güvenlik güçleri ile ilişkilerinde destek veren bir firmadır.

-Öğrencilerin ani hastalık ya da yaralanma gibi durumlarında tıbbi yardımı sağlayan bir firmadır.

UE Eğitim firması sizlere pek çok yardımlar sunacaktır. Yurtdışı eğitim hayaliniz var ise UE Eğitim ile kusursuz bir şekilde bu hayalinizi de gerçekleştirebilmeniz mümkün olacaktır. Günümüzde pek çok gencin yurt dışı eğitimlerine destekler veren bu firma sizleri de mağdur bırakmayacaktır. Artık günümüzde pek çok insan puanlar nedeniyle istediği bölümleri okuyamamaktadır. Bu yüzden özellikle Ukrayna’da V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi’ne yönelmektedirler. Sizlerde tam bu noktada bu işlemlerinizi UE Eğitim ile çok kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Üstelik Mavi Diploma ve YÖK denkliği avantajı ile.

UE Eğitim diğer Avrupa üniversiteleri ile olduğu gibi V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi ile de güçlü bir bağlantıya sahiptir. Bu nedenle UE Eğitim Danışmanlık hizmetlerine başvuran öğrenciler okullara kayıt süreçlerinden mezuniyetlerine kadar olan tüm işlerinde bu danışmanlığın desteklerini arkalarında hissedeceklerdir.

UE Eğitim Danışmanlık Hizmetinin en çok seçilenler arasında olmasının bir nedeni ise okullara kabul aşamalarında yazışmalardan evrak alışverişlerine, öğrencilerin Kharkiv şehrine ulaşım seçimlerinden konaklama tercihlerine en makul ve en mantıklı alternatifler üreterek öğrencilerin bu süreci en sağlıklı bir şekilde tamamlamalarına yardımcı olmasıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  WeCreativez WhatsApp Support
  UE Eğitim Online Whatsapp Chat
  Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com


  Yatay geçişler ile ilgili UE Eğitim olarak hiçbir çalışmamız yoktur.
  Adımızı kullanıp sizden yatay geçiş için para isteyenlere itibar etmeyin.
  Bu konuda doğacak mağduriyetten firmamız sorumlu değildir.