WeCreativez WhatsApp Support
UE Eğitim Online Whatsapp Chat
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

V.N.Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi

Üniversite'yi Tanıyın

V.N. Karazin Kharkiv Milli Üniversitesi, Ukrayna’nın en büyük üniversitelerinden biridir. Üniversite,Vasil Karazin çabalarıyla ve Alexander I. Çarı’nın kararnamesine uygun olarak 1804 yılında kurulmuştur. Üniversite açılış töreni, 29 Ocak 1805 yılında gerçekleşmiştir. Üniversite, Kharkiv’in büyük bir bilim ve kültür merkezi ve Ukrayna eğitim merkezi olarak gelişmesine güçlü bir doping vermiştir. Bugün üniversite, en iyi Ukrayna klasik üniversitelerinin arasında yer almakta, bilgileri ve itibarı ile dünyada bilinmektedir. Üniversite, birkaç otantik klasik üniversitelerinden klasik eğitim geleneklerini koruyan ve geliştiren biridir. Milli Üniversitesi statüsü(1999), bağımsız Üniversite en yüksek statüsüne (2003) sahiptir. 2010 yılı Şubat ayında da araştırma üniversitesi statüsü verilmiştir. Üniversitenin 2020 yılına kadar stratejik gelişim programı, dünya üniversiteleri seviyesine ulaşmaktır. Özellikle, dünya sıralamasında ilk 500 üniversitesinde yer almasını öngörür. Dünyanın en iyi üniversitelerinin sınıflaması, V.N. Karazin Kharkiv Milli Üniversitesi’nin dünya çapında üniversite olarak resmen tanındığını göstermiştir.

Üniversite, Ukrayna’nın en büyük araştırma merkezlerinden biridir. Modern temel araştırmaların bütün alanlarını kapsamakta ve Kimya, Biyoloji ve Astronomi, Yüksek teknoloji Enstitüsü, Fizik ve teknoloji Enstitüsü bilim araştırma kurumlarını içermektedir. Kharkiv Milli Üniversitesi, modern klasik üniversite eğitiminin bütün kesimlerini kapsayan yaklaşık 120 temel ihtisası sunmaktadır. Üniversite, birkaç uluslararası uzay programlarının araştırma kuruluşları arasında bir numarasıdır. Üniversite araştırmacıları, ABD, Kanada, Rusya, Almanya, Türkiye, Çin, Japonya, İsviçre, Bulgaristan, Büyük Britanya ve diğer ülkelerden bilim adamları ile birlikte uluslararası programlara katılmaktadırlar. Buna ek olarak üniversite, öğrenci değişimi ve işbirliği programları ile ilgili bütün dünyadaki birçok üniversite ile anlaşmaları imzalanmıştır. Böylece son zamanlarda V.N. Karazin Kharkiv Milli Üniversitesine Medipol İstanbul Üniversitesi ve Medipol Mega Hastane Kompleksi (Türkiye) heyetleri gelmişlerdir.

Toplantı sonucunda Medipol İstanbul Üniversitesi ile V.N. Karazin Kharkiv Milli Üniversitesi arasında işbirliği anlaşması imzalanmıştır.

V.N. Karazin Kharkiv Milli Üniversitesi, uluslararası işbirliğine eskiden beri çok önem vermişlerdir. ve bu konuda büyük ölçüde çalışmalar yapmaktadırlar. Bunun sonucu olarak birçok uluslararası merkezler Üniversite’de vardır: Konfüçyüs Enstitüsü, Ukrayna-Alman akademik Merkezi, Ukrayna-Polonya bilim ve kültür akademik Merkezi, Ukrayna-Hint akademik Merkezi, Ukrayna-İtalyan Akademik Merkezi, Ukraynaca-Fransız akademik Merkezi, Ukrayna-Arap Akademik Merkezi, Ukrayna-Afrika eğitim Merkezi, Ukrayna- İsrail Akademik Merkezi bulunmaktadır.

Türk Kültür Merkezi aşağıdaki amaçlar için Üniversite Akademik Kurulu kararı ile 2011 yılında kurulmuştur:

 • Öğrencilere Kharkiv’de yeni yaşamalarına adaptasyonunda yardım ve öğretim sürecinde destek vermesi;
 • Üniversite ve Kharkiv’in diğer yüksek eğitim kurumlarının Türkiye bilim ve eğitim kurumları, iş ve kültür işletmeleriyle verimli bilimsel bağlantıları kurması ve geliştirmesi;
 • Eğitim, akademik ve kültürel değişim programları alanındaki ortak projeleri yaratması ve desteklemesi;
 • Bilim, sosyal-ekonomik ve kültürel gelişim alanlarında ki uygulama odaklı projelerin geliştirmesine karşılıklı teşvik vermesi;
 • Uluslararası işbirliği kalitesi ve etkinliği arttırması;
 • Üniversite ve diğer yüksek eğitim kurumlarının eğitim hizmetleri Türkiye’de tanıtım ve bilgilendirme sergiler organize etmesi ve yürütmesine yardım;
 • Kültür ve spor etkinlikleri organizasyonu ve yürütmesi.

Türk Kültür Merkezi temelinde uluslararası öğrencilere, Ukraynaca, Rusça ya da İngilizce yoğun kursları verilmektedir.

Kharkiv ve bütün dünyadan, 300.000’den çok öğrenci, üniversite kuruluşundan beri mezun olmuşlardır. Mezunları adları ile coğrafi isimler, yasa ve formülleri, uzay nesneleri, bitkiler ve mineraller adlandırılmışlardır. Yaklaşık 60 üniversite mezunu, Ukrayna Bilimler Akademisi akademisyeni ve muhabir üyesi olup 50’si Devlet Ödülünü kazanmışlardır. Üniversite, yoğun araştırmalarla uğraşan yaklaşık 25 dünyada bilinen bilim okulu, 5 sınav kuruluna ve 15 yüksek doktora sınav komisyonuna sahiptir. Üniversite araştırmacıları her yıl 60 ile 65 arasında monografi, bilimsel çalışmalar dergisini, 2.500 ‘den fazla makale ve özeti yayınlamakta, yanı sıra 20 ile 25 arasında uluslararası konferansı gerçekleştirmektedirler.

Üniversite ayrıca işbirliği içinde olan bazı akademilere sahiptir. Ulusal Hukuk Akademisi, Ulusal İlaç Akademisi, Kharkiv Ekonomi Üniversitesi, Kharkiv Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kharkiv Pedagoji Üniversitesi, Kharkiv Veteriner Akademisi, Kharkiv Kültür Akademisi ve diğer yüksek öğretim kurumları.

Bütün yabancı öğrenciler için İngilizce veya Rusça dillerinde dersleri sunan hazırlık bölümü vardır. Bölümün ana faaliyet alanları, yabancı vatandaşların Ukrayna biyomedikal, ekonomik, mühendislik ve teknik üniversiteleri ve yüksek eğitim kurumları ilk yılına girmesi için hazırlık eğitimidir. Dersler programı, İngilizce veya Rusça öğretilmekle öğrencilerin konuşma yetenekleri ve mesleki dil bilmelerine odaklanmıştır. Son yıllarda bölüm, filologlar, ekonomistler, tıbbi biyolojik, doğal ve bilimsel alanları yabancı öğrencileri için Rusça ve İngilizce ders kitapları kılavuzları sağlanması için büyük bir işi tamamlamıştır.

1950 yılından beri V.N. Karazin Kharkiv Milli Üniversitesi, 3 Bilim Doktoru, 273 doktora öğrencisi, lisans veya yüksek lisans derecelerine sahip 3.000 ‘den fazla öğrenci, hazırlanmış, 550’den fazla yabancı uzman bilimsel ve bilimsel-pedagojik eğitim almışlar, Asya, Afrika, Avrupa ve Latin Amerika’dan gelen 11830 yabancı hazırlık bölümünden mezun olmuşlardır.

Kharkiv Milli Üniversitesi, 1948 yılında yabancı öğrencilere eğitim vermeye başlamıştır. Avrupa, Asya ve Amerika’dan gelen yaklaşık 5000 öğrenci üniversite mezunları olmuşlardır. Üniversite,lisans, yüksek lisans,doktora adayı ve Bilim Doktoru derecelerini sunmaktadır. Eğitim tam zamanlı ve uzaktan alınabilir. Bazı okullarda yabancı öğrenciler için eğitim dili İngilizce. Halen 20 üniversite okulunda 50 ülkeden 4000’den fazla yabancı öğrenci vardır. Yaklaşık 200 Türk öğrenci şu anda üniversitede eğitim görmektedirler.

V.N. Karazin Kharkiv Milli Üniversitesi’ nde kazanılan bilim derecesi dünya çapında tanınmaktadır. Üniversite, Üniversiteler MagnaCarta (Bologna, 1998) imzalanması öncülerinden biri, Üniversiteler Avrasya Birliği kurucusu, Uluslararası Üniversiteler Birliği ve Avrupa Üniversiteler Birliği’nin aktif bir üyesi olarak uluslararasında tanınmıştır.

Fiyatlandırma

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com