Yök Denkliği

YÖK Denkliği ve YÖK Tarafından Okulun Tanınması Nedir?

YÖK, her sene belirlenen kriterlere göre yapılan değerlendirmeler sonucu yurtdışı üniversite diplomalarının Türkiye’de geçerli olup olmadığına karar vermektedir. Yurtdışı verilen eğitim kalitesi YÖK tarafından denetlenmektedir.

Yök Denkliği; Ösym tarafından yapılan YGS ve LYS sınavları neticesinde öğrencinin Yurt dışındaki üniversitelere ÖSYM tarafından yerleştirilmesi ile ancak Direk Yök Denkliği mümkün olur. Bunun dışında kalan prosedürler Okul tanınma dediğimiz prosedürlere tabidir.

Okul Tanınması; Dünyanın neresinde eğitim alırsanız alın,  eğitim almış olduğunuz okul Yüksek öğretim kurumu tarafından tanınmadan denklik işlemleri hatta denklik başvurusu bile yapılamaz.  Ukrayna, Polonya, Almanya , Amerika , Hollanda İngiltere vs. Tüm ülkelerde Ösym tarafından yerleştirilme yapılmadıysa Okulun tanınması ile denklik işlemleri yapılır. Bu sebeple Öncelikle eğitim alacağınız okulun Yök tarafından tanındığına dair belge edinmeniz gerekecek, bu belgenin nasıl alınacağına dair Everest eğitim yetkilisinden Destek alabilirsiniz.  Şuanda Ukrayna’da tespit edebildiğimiz Yök’ün tanıdığı toplam 95 okul bulunmaktadır.

Öncelikle Yurt dışında eğitim aldığınız okul YÖK tarafından tanınıyor ise almış olduğunuz eğitimin son bulması ile beraber gerekli evraklar ile beraber  YÖK ‘e denklik başvurusu yapılması gerekir. Daha sonra YÖK sizden almış olduğu evrakları YÖK ‘ün içerisinde bulunan denklik biriminden komisyonlara ulaşır,  Denklik biriminde görev alan komisyon gerekli belgeleri inceledikten daha sonra  Denklik verip veya güvenilir bulmadığı taktirde, proje tamamlama, seviye tespit sınavı vs.  gibi prosedürlere takılabilirsiniz.

Ukrayna Üniversitelerinden Denklik Alınırken Komisyon Kararları : Komisyonun vereceği karar değişkenlik göstermekle beraber mezun olan öğrencilerimizden edinmiş olduğumuz bilgiler neticesinde tecrübelerimiz şöyledir;

 Sağlık Bölümleri : Öncelikle sağlık bölümlerinden mezun olmuş öğrenciler YÖK ‘e başvurduktan sonra seviye tespit sınavına tabi tutulduğu gözlemlenmiştir. Sağlık bölümü Halkın sağlığını tehdit eden bölümler olduğu için komisyon öncelikle bilgisini test eder daha sonra denklik verir. Tabi bir Harvard üniversitesinden mezun olan öğrencinin seviye tespit sınavına tabi tutulmadan denkliğini komisyon verme oranı oldukça yüksektir.

Seviye Tespit Sınavı Nedir ; Seviye tespit sınavı Ösym tarafından yapılan, yurt dışında Yök tarafından tanınan üniversitelerde eğitim alan öğrencilerin eğitim bilgisini sınayan bir sınav diyebiliriz.  Öğrencilerin bu sınavdan 100 üzerinden 40 puan alması neticesinde denklik almaya hak kazanır. Sınav içeriğinde ise eğitim öğretim yılı boyunca almış eğitim ile ilgili sorular sorulmaktadır.

Mühendislik Ve Mimarlık Bölümleri: Gözlemlerimize göre Bu bölümlerden mezun olan öğrenciler ise başvuru sonucunda Komisyon kararı ile denklik alırken bazılarının bir üniversite bünyesine Proje teslim etmesi , bazı öğrencilerin ise fark ders çıkması neticesinde o fark dersleri YÖK ‘ün atadığı bir üniversitede tamamlamasının ardından. denkliğini alabilmektedir.

Ekonomi Bölümleri: Bu gibi bölümler genelde komisyon tarafından olumlu sonuçlanarak direk denkliğini alan bölümlerdir. Fakat yinede komisyonun kararı ile sonuçlandığı için garanti böyle olur diyemeyiz.

Okulun Dünya Sıralamasında İlk 1000 de Olması Gereklimi;

Bu bilgi birçok kurum tarafından yanlış bilinmekte olup halen okulun tek başına tanınması yeterli değildir tezini öne sürmekte olan kurumlar var.   YÖK ‘ün sitesinde 25.08.2016 yılında yayınlanan duyuru neticesinde  sadece okulun tanınması yeterli olduğunu söylemektedir. Bunun üzerine eski tarihli duyuruların geçersiz olduğunu ise YÖK içerisinde yetkili ile görüşmemiz sonucunda kesinleştirdik. Yani sadece okulun tanınması denklik için yeterlidir.

Fakat Üniversite Dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite içerisinde ise, Öğrenci seviye ve yeterlilik sisteminden muaf olarak denklik işlemlerini yaptırabilmektedir.

Ukrayna’da Türkçe Eğitim;

Ukrayna’da Türkçe eğitim alan öğrenciler okul tanınsa bile YÖK’e başvuruları neticesinde evraklar komisyona ulaştığı zaman komisyon direk ret kararı vermektedir.   Yani kesinlikle denklik alınamamaktadır.  Bu imkanı sağlayan kurumlara itibar edilmemelidir.  Aşağıdaki linke tıklayarak YÖK ‘ün  yayınladığı 25.08.2016 tarihli duyuruda Türkçe eğitimlerin geçerli olmadığını kontrol edebilirsiniz.

http://www.yok.gov.tr/web/denklikbirimi/duyurular

Ukrayna Üniversitelerinin Avrupa’da Tanınması;

2007 yılında  Avrupa birliği ve Ukrayna Milli eğitim bakanlığı tarafından imzalanan Lizbon anlaşması ile Ukrayna Üniversiteleri Avrupa Birliğince denk sayılmaktadır. Yani alınacak diplomalar avrupada denk sayıldığından istediğiniz okul yüksek lisans yapma şansına sahip olup aynı zamanda çalışma ve oturum izinlerinin alınmasının ardından Avrupa birliğine bağlı tüm ülkelerde diploma ile çalışabilirsiniz.

YÖK Denkliğinin Avantajları;

Yurtdışı üniversite eğitimi almanız durumunda, Türkiye’deki üniversitelerden diploma almış gibi olursunuz. YÖK Denkliğinin sağladığı avantajlardan ilki, kısa dönem askerli yapma olanağı sağlamasıdır. Kamuda çalışmak isteyen öğrenciler için de YÖK oldukça önemlidir, ancak özel sektörde çalışmak isteyen öğrencilerin buna ihtiyacı yoktur. Ukrayna’daki üniversiteler, Türkiye’de en çok tercih edilen üniversiteler arasındadır. Lisans eğitimini Ukrayna’da YÖK tarafından tanınan üniversitelerde okuyan öğrenciler, yasal olarak YÖK’e denklik başvurusu yapma hakkına sahip olurlar. Ukrayna dışında birçok ülkede de Türkiye’de denklik kazanmak için mutlaka YÖK’e başvurmak gerekmektedir.

Denklik Gerektiren Bölümler;

Türkiye’de denklik olmadan yapamayacağınız bazı meslek grupları vardır, bunun için bu konuda bir araştırma yapmanız yararınıza olacaktır. YÖK denkliği olmadan çalışamayacağınız meslek gruplarından bazıları; Doktorluk, Eczacılık, İnşaat Mühendisliği, Mimarlık ve Avukatlıktır. Yasal olarak YÖK’e denklik başvurusu yapma olanağınızı kullanarak bu alanlarda çalışabilirsiniz. Eğer tercihinizi kamu kuruluşları yerine özel sektörden yana kullanacaksanız; Mütercim-Tercümanlık, İşletme, Ekonomi, Gemi Mühendisliği, Pilotluk, Bilgisayar Mühendisliği ve Uluslararası Ticaret gibi alanlarda YÖK denkliğine başvurmadan da çalışabilirsiniz.

YÖK Denkliğini Düşünmeyenler;

Öğrenciler lisans eğitimini yurtdışında tamamladıktan sonra, Türkiye’de ya kamu alanında ya da özel sektörde çalışırlar. YÖK denkliğini düşünmeyen öğrenciler, Ukrayna ve yurtdışındaki üniversitelerde diledikleri bölümü okuyabilirler. Türkiye’de üniversite sınavında istediği puanı elde edemeyen öğrenciler, lise mezunu olarak kalmak yerine, Ukrayna’nın köklü üniversitelerini tercih ederek lisans eğitimine başlayabilirler. Üstelik Ukrayna’daki üniversitelerde sözel, eşit ağırlık ve sayısal gibi bölüm sıkıntısı da yoktur. Her öğrenci istediği bölümü tercih edebilirler, ancak bunun için de bazı üniversitelerin lise notları konusunda şartları vardır. Detaylı bir araştırma yaparak bölümler ve üniversiteler hakkında bilgi alabilirsiniz.

YÖK’ün Tanıdığı Ukrayna’daki Üniversiteler (2013) ;

Yök tanıdığı okulları ancak dilekçe yazdığınız zaman yazılı olarak cevaplamaktadır.  Dilekçede  5 okul belirterek tanınıp tanınmadığını sorgulayabilirsiniz. Örnek dilekçe ve destek için bizlerle görüşebilirsiniz.  Fakat ilk defa 2013 yılında YÖK Ukrayna’da tanıdığı üniversiteleri sitesinde belirtmiş olup 2013 yılında tanıdığı üniversiteler aşağıdaki gibidir.

A.M. Gorki Adına Kiev Devlet Pedagoji Üniversitesi

Bölgelerlerarası Personel Yönetim Akademisi

Çaykovski Ulusal Müzik Akademisi

Çevre Koruma ve Dinlenme Yerlerin İnşaat Milli Üniversitesi

Danylo Halytsky Lviv Devlet Tıp Üniversitesi

Dnepropetrovski Tıp Enstitüsü

Dnipropetrovsk Devlet Beden Eğitimi ve Spor Enstitüsü

Dnipropetrovsk Devlet Fizik Kültür Enstitüsü

Donetsk Devlet Teknik Üniversitesi

Donetsk Ulusal Üniversitesi

Güney Ukrayna K. D. Ushinskiy Devlet Pedagoji Üniversitesi

Harkiv Beşeri Bilimler Ukrayna Halk Akademisi

Harkiv Milli Otomobil ve Karayolları Üniversitesi

Harkov Devlet Tıp Üniversitesi

Harkov Karazin Milli Üniversitesi

Harkov Radyo Elektronik Üniversitesi

Harkov Ulusal Radyo Elektronik Üniversitesi

İvan Franko Ulusal Lviv Üniversitesi

Kharkiv Devlet Pedagoji Üniversitesi

Kharkiv Devlet Üniversitesi

Kırım Çevre Koruma Geliştirme Akademisi

Kırım Devlet Tarım Üniversitesi

Kırım Humanitar Üniversitesi

Kırım S.İ. Georgievskiy Devlet Tıp Üniversitesi

Kiev Kültür Sanat Milli Üniversitesi

Kiev Devlet Teknik Üniversitesi

Kiev Devlet Üniversitesi

Kiev Slav Üniversitesi

Kiev Taras Shevchenko Ulusal Üniversitesi

Kiev Ulusal Dilbilim Üniversitesi

Kiev Ulusal Ekonomi Üniversitesi

Kiev Ulusal İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi

Krok Ekonomi ve Hukuk Üniversitesi

M. Gorkiye Donetsk Devlet Tıp Üniversitesi

Odesa Devlet Soğutma Akademisi

Odesa İ. İ. Mechnikov Ulusal Üniversitesi

Odesa Ulusal Denizcilik Akademisi

Odessa Devlet Ekonomi Üniversitesi

Odessa Devlet İnşaat ve Mimarlık Akademisi

Odessa Devlet Tıp Üniversitesi

Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi

O.O. Bogomolets Milli Tıp Üniversitesi

Poltava Ulusal Teknik Üniversitesi

Simferopol Devlet Üniversitesi

Sivastopol Ulusal Teknik Üniversitesi

Sumy Devlet Üniversitesi

Taurida Ulusal V.I. Vernadsky Üniversitesi

Tavriyski Ekoloji Enstitüsü

Ternopil Devlet Tıp Üniversitesi

Ternopil Ulusal Ekonomi Akademisi

Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesi

Ulusal Havacılık Üniversitesi

Vadym Getman Kiev Milli Ekonomi Üniversitesi

Vernadsky Tavriya Milli Üniversitesi

V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi

Zaporizhia Devlet Üniversitesi

Zaporojye Devlet Tıp Üniversitesi

Zaporojye Tıp Okulu

Zaporojye Devlet Teknik Üniversitesi

  WeCreativez WhatsApp Support
  UE Eğitim Online Whatsapp Chat
  Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com


  Yatay geçişler ile ilgili UE Eğitim olarak hiçbir çalışmamız yoktur.
  Adımızı kullanıp sizden yatay geçiş için para isteyenlere itibar etmeyin.
  Bu konuda doğacak mağduriyetten firmamız sorumlu değildir.